Total sprzeda aktywa o wartości 5 mld USD

opublikowano: 25-07-2019, 10:37

Francuski gigant energetyczny Total będzie sprzedawał aktywa o wartości około 5 mld USD, głównie z obszaru działalności wydobywcze. Firma zamierza się skupić na projektach z niskim punktem rentowności, które mogą wytrzymać niskie ceny ropy, donosi Reuters.

W drugim kwartale 2019 r. firma wypracowała skorygowany zysk netto na poziomie 2,9 mld USD, o 19 proc. niższy niż rok wcześniej. Zrzuca to na karb niskich cen ropy i sięgającego 7 proc. spadku cen gazu, podczas gdy marża rafineryjna obniżyła się.

Total
Zobacz więcej

Total fot. Bloomberg

Total, który przeprowadził serii przejęć i ekspansji, szczególnie na rynku gazu i energii elektrycznej  restrukturyzuje swoją przyszłą działalność, koncentrując się na swojej głównej sile w segmencie gazu i wydobycia na głębokim morzu.

Strategia zostanie uzupełniona o zbycie aktywów, które nie przynoszą spodziewanych zysków nawet przy wysokich cenach ropy i gazu, takich jak niedawna sprzedaż udziałów polach na zlokalizowanych brytyjskiej części Morza Północnego.

Wzrost produkcji ropy i gazu w grupie powinien przekroczyć 9 proc. w tym roku dzięki przyspieszeniu projektów rozpoczętych w 2018 r. i uruchomieniu projektu Kaombo Sul w Angoli, Culzean na brytyjskim Morzu Północnym, a także nadchodzącego Johan Sverdrup w Norwegia i Iara 1 w Brazylii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy