Toyota oczekuje spadku zysku

opublikowano: 11-05-2016, 11:48

Największy japoński producent samochodów oczekuje trudnych miesięcy, donosi Bloomberg. Koncern Toyota Motor prognozuje, że jego roczny zysk prawdopodobnie obniży się po raz pierwszy od pięciu lat, co w znacznym stopniu uwarunkowane jest wahaniami kursowymi, stanowiącymi poważne wyzwanie.

Zysk netto może spaść o 35 proc. do 1,5 bln jenów (13,8 mld USD) w roku finansowym kończącym się w marcu. To znacznie niższa kwota niż oczekiwana przez analityków, spodziewających się średniego wyniku na poziomie 2,19 bln jenów. 

Toyota
Toyota
Bloomberg

W poprzednim roku finansowym zakończonym w marcu 2016 r. japoński potentat wypracował zysk rzędu 2,31 bln jenów (21,26 mld USD), co oznacza jego wzrost o 6,4 proc. 

W przypadku zysku operacyjnego, z wyłączeniem zarobków wygenerowanych w Chinach, Toyota spodziewa się jego obniżki o 40 proc. do 1,7 bln jenów.  Firma szacuje, że niekorzystne kursy wymiany walut obniżą zysk operacyjny aż o 935 mld jenów w roku finansowym, który rozpoczął się 1 kwietnia.

Koncern, który w pierwszym kwartale 2016 r. został pokonany przez Volkswagena pod względem sprzedanych pojazdów oczekuje, że w całym bieżącym roku znajdzie nabywców na 10,15 mln aut wobec 1,094 mln rok wcześniej. 

Z kolei dobrą informacją dla akcjonariuszy spółki jest deklaracja skupu przez firmę do 3,42 proc. akcji własnych o wartości do 500 mld jenów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane