Toyota wyda 40 mln EUR

Koncern rozbuduje polskie zakłady. W jednym ruszyły roboty ziemne, choć Toyota twierdzi, że to tylko porządki. Oby takich więcej.

Toyota wyda 40 mln EUR

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 13-06-2006, 00:00

Koncern rozbuduje polskie zakłady. W jednym ruszyły roboty ziemne, choć Toyota twierdzi, że to tylko porządki. Oby takich więcej.

Z nieoficjalnych informacji „PB” wynika, że Toyota rozwinie swoje zakłady w Polsce. Najpierw dobuduje halę w zakładzie w Wałbrzychu, gdzie produkuje silniki i skrzynie biegów. Potem powiększy zakład w Jelczu-Laskowicach, gdzie wytwarza silniki diesla. W obu przypadkach chodzi o zwiększenie mocy produkcyjnych.

Rozwój polskich zakładów wpisuje się w strategię koncernu. W maju Toyota zapowiedziała budowę fabryk w USA, Francji, Chinach i Indiach, aby zwiększyć moce z 8,1 mln aut w tym roku do 10 mln w 2010 r.

— Skala inwestycji w Polsce będzie duża — twierdzi nasz proszący o anonimowość informator.

Toyota za pomocą Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych ubiega się o grant finansowy. Oznacza to, że zainwestuje co najmniej 40 mln EUR lub stworzy minimum 250 miejsc pracy.

Wiosenne porządki

— Na dziś nie ma planów rozbudowy żadnej z fabryk. Obie mają takie możliwości, bo nie wykorzystują całkowicie swoich działek. Fabryka w Jelczu-Laskowicach osiągnie maksymalną wydajność w tym roku, natomiast zakład w Wałbrzychu już pracuje z pełną mocą. Jedynymi pracami inwestycyjnymi jest niwelacja części terenu fabryki w Wałbrzychu — zapewnia Grzegorz Górski, rzecznik Toyoty.

Chodzi jednak o coś więcej.

— W Wałbrzychu zaczęły się roboty ziemne, niwelowany jest teren, za miesiąc powinna ruszyć budowa hali o powierzchni 40 tys. mkw. — mówi nasz informator.

Zakład w Wałbrzychu ma powierzchnię 75 tys. mkw. Toyota ma tu 41 ha gruntu. W Jelczu-Laskowicach na 30 ha jest hala o powierzchni 42 tys. mkw.

Japońska strefa

— Nie komentuję — tak na pytanie o inwestycje odpowiada Mirosław Greber, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WSSE), w której działa Toyota.

W WSSE japońskich inwestorów jest sporo i co roku przybywa 3-5.

— Trwają bardzo zaawansowane rozmowy z japońskimi firmami z branży motoryzacyjnej i elektronicznej — mówi Mirosław Greber.

W strefie zanosi się na dobry rok. W pierwszym półroczu WSSE wyda 14 zezwoleń. Sześć już wydała, osiem projektów jest w trakcie finalizacji, m.in. inwestycje Cadbury, Elstar Oils, 3M i SCA.

— Pozostałe cztery firmy to tajemnica, przeważają jednak poddostawcy AGD, jest jeden kooperant z branży motoryzacyjnej — ujawnia prezes WSSE.

Tych 14 inwestorów zagospodaruje 203 ha, stworzy 2,6 tys. nowych miejsc pracy i zainwestuje 1,13 mld zł.

— Bez problemu przekroczymy w pierwszym półroczu poziom 20 tys. osób zatrudnionych w strefie, podczas gdy na koniec pierwszego kwartału było to ponad 19 tys. Wartość całkowita inwestycji przekroczy 5 mld zł, a zagospodarowanie terenu 85 proc. — ocenia Mirosław Greber.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane