TP podpisała aneks z regulatorem

MEW
opublikowano: 01-02-2012, 00:00

Telekom zbuduje szybsze łącza, a UKE nie będzie wtrącał się w stawki detaliczne światłowodów.

Telekomunikacja Polska (TP) i Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisały aneks do porozumienia z 2009 r. Przewiduje on, że TP zbuduje 220 tys. linii o przepływności co najmniej 30 MB/s w ramach pierwotnie planowanej budowy i modernizacji 1,2 mln łączy szerokopasmowych. Wcześniej TP deklarowała jedynie, że zbuduje co najmniej 1 mln łączy o przepustowości minimum 6 MB/s.

— Aneks jest pierwszym sygnałem, że TP wchodzi na rynki wysokich prędkości i zamierza konkurować z operatorami kablowymi. Ci mają bardzo niskie ceny. By TP mogła z nimi konkurować, musi również obniżyć ceny — mówi Anna Streżyńska, prezes UKE. Równolegle UKE przesunął TP o trzy miesiące termin na budowę światłowodów. To może nominalnie obniżyć tegoroczne inwestycje telekomu.

„Modyfikacja nie będzie miała wpływu na łączny poziom wydatków inwestycyjnych przeznaczonych na realizację porozumienia, z możliwością opóźnień z roku 2012 na rok 2013” — podała TP w komunikacie. UKE opublikował dziś projekt decyzji regulującej rynek miedzi i światłowodów, które ma być podstawą do budowy sieci nowej generacji NGN. Ma zachęcić operatorów, głównie TP, do inwestycji w sieci pozwalającena bardzo szybki internet. UKE nie będzie wtrącał się w koszty detaliczne operatora, choć będzie pilnował, by telekom nie dyskryminował konkurencji.

— TP musi udostępniać innym infrastrukturę po takich samych cenach jak sobie. Stawek będą pilnowały kablówki przez presję konkurencyjną. A TP dostaje bodziec inwestycyjny, by światłowodów budować więcej — mówi Anna Streżyńska.

Prezes UKE zasugerowała, że za kilka lat operatorzy kablowi mogą podlegać takiej samej regulacji na rynku internetu jak teraz TP.

— Na niektórych rynkach kablówki są co najmniej tak silne jak TP. Na razie dajemy operatorom kablowym możliwość okrzepnięcia, bo TP miała na rozwój 50 lat, a telewizje kablowe — około 12. Ale następna regulacja dotycząca rynku internetu będzie obejmowała rynek kablowy — mówi Anna Streżyńska. Zmiany na rynku mogą podążać w kierunku niekorzystnym dla abonenta. — Operatorzy mogą wrócić do prób ograniczania wysokości transferu danych. W sieciach komórkowych jest to oczywiste, bo mają ograniczony potencjał. W sieciach stacjonarnych ograniczeń nie było. Trzeba robić wszystko, by kontrolować ten proces — mówi Anna Streżyńska.

Ale są też pozytywne tendencje. — W najbliższych latach będzie rozwijała się telefonia VoIP, co obniży koszty korzystania z telefonu stacjonarnego — mówi Anna Streżyńska. Odchodząca ze stanowiska prezes UKE zaprezentowała wczoraj raport zamknięcia. Pokazała, jak w tym okresie spadły ceny usług telekomunikacyjnych. Dla przykładu: średnia miesięczna opłata za korzystanie z telefonu komórkowego spadła w latach 2006-11 (w ubiegłym roku Polacy wydawali na telefon komórkowy w systemie abonamentowym średnio 69 zł miesięcznie) o około 24 proc. Ceny dostępu do szerokopasmowego internetu spadły o 70 proc. w stosunku do 2005 r. (liczone za 1 MB).

— W naszej gospodarce, gdzie mamy do czynienia z bezustannymi podwyżkami, ten jeden rynek przynosił nam obniżki — mówi Anna Streżyńska.

Konferencje

O tym, jak nowe rozwiązania wpłyną na rozwój infrastruktury i inwestycje, dowiedzą się Państwo podczas warsztatów „Służebność przesyłu”, które odbędą się 7-8 marca 2012 r. w Warszawie. Więcej na konferencje.pb.pl, tel. 22/333 97 77.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane