TP SA: Kary UKE dotyczące neostrady są bezprawne

opublikowano: 12-01-2007, 16:01

TP SA uważa, że kary dotyczące neostady nałożone przez regulatora są bezpodstawne i bezprawne.

Według Telekomunikacji Polskiej SA (TP SA), weto Komisji Europejskiej wobec decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) dotyczących rynków rozpoczynania połączeń w sieci TP SA potwierdza słuszność stanowiska spółki, iż UKE nie ma prawa regulować szerokopasmowego dostępu do internetu. TP SA uważa, że kary dotyczące neostady nałożone na TP SA przez regulatora są bezpodstawne i bezprawne.

„Weto Komisji Europejskiej potwierdza słuszność dotychczasowego stanowiska TP, że prezes UKE nie ma prawa regulować szerokopasmowego dostępu do internetu. Oznacza też, że wszelkie kary już nałożone na Telekomunikację Polską lub zapowiadane przez UKE, a dotyczące neostrady, są bezpodstawne i bezprawne” – głosi komunikat Telekomunikacji Polskiej.

Komisja Europejska zgłosiła weto wobec decyzji UKE dotyczących rynków rozpoczynania połączeń w sieci TP SA. Decyzje te dotyczyły głównie stawek za rozpoczynanie połączeń w sieci TP SA uiszczanych przez operatorów alternatywnych. Natomiast KE zakwestionowała definicję wspomnianych rynków, uznając, że nie powinna ona obejmować dostępu dla sieci dla potrzeb szerokopasmowego dostępu do internetu.

Rzecznik UKE Jacek Strzałkowski powiedział w piątek, że gdyby Komisja Europejska zgodziła się z argumentacją urzędu, to cenniki usług dostępu do internetu musiałyby trafiać automatycznie do zatwierdzenia przez UKE wraz z odpowiednim uzasadnieniem.

UKE podtrzymuje jednak stanowisko, że nałoży na TP SA karę za zbyt wysoką opłatę za utrzymanie łącza przy rozdzielonej usłudze neostrady.

Strzałkowski powiedział też, że zdaniem regulatora przy stosowaniu opłaty TP SA łamie w kilku punktach prawo telekomunikacyjne.

Prezes UKE Anna Streżyńska mówiła na początku stycznia agencji ISB, że za zbyt wygórowaną opłatę za utrzymanie łącza przy usłudze dostępu do internetu – neostrada tp rozdzielonej od abonamentu telefonicznego nałoży na TP SA karę w maksymalnej przewidzianej prawnie wysokości 3% przychodów TP SA. W 2005 roku jednostkowe przychody TP SA wyniosły 12,2 mld zł, zatem 3% tej kwoty to 366 mln zł.

TP SA ogłosiła w połowie grudnia, że opłata za utrzymanie łącza przy usłudze szerokopasmowego dostępu do internetu – neostradzie tp – wyniesie 30 zł netto.

Streżyńska zapowiadała, że kara będzie nałożona do 15 stycznia. Strzałkowski poinformował w piątek, że decyzja o karze będzie wydana trochę później, ponieważ UKE czeka na dane o przychodach Telekomunikacji Polskiej za 2006 rok tak, by kara mogła być obliczona w oparciu o nie. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane