TP SA wybierze sprzęt IT wraz z France Telecom

Mariusz Zielke
opublikowano: 09-04-2003, 00:00

Do wakacji TP SA wybierze m.in. generalnego dostawcę sprzętu i opracuje projekt budowy systemu finansowo-księgowego. Żeby było taniej, na zakupy wybiera się wraz z inwestorem — France Telecom.

Telekomunikacja Polska (TP SA), która w tym roku planuje wydać na informatyzację 700 mln zł, szykuje kolejne rozstrzygnięcia dużych projektów. Lada dzień powinna zostać podpisana umowa z firmą EDS na wdrożenie systemu billingowego dla klientów biznesowych wartości ponad 50 mln zł. Wkrótce spodziewane jest też rozstrzygnięcie przetargu na budowę centralnego systemu archiwizacji danych. Wartość około 20 mln zł.

— Do końca czerwca zamierzamy wybrać generalnego dostawcę serwerów i komputerów, a w lipcu opracować projekt modernizacji systemu finansowo-księgowego i aplikacji wspomagającej zarządzanie (ERP) — mówi Waldemar Ziomek, dyrektor departamentu informatyki TP SA.

TP SA zaczyna korzystać z powiązań z inwestorem strategicznym — France Telecom (FT). Przetarg na dostawców sprzętu został połączony w Polsce i we Francji.

— W ten sposób jesteśmy w stanie wynegocjować znacznie lepsze ceny — twierdzi Waldemar Ziomek.

Według nieoficjalnych informacji „PB”, tylko zamówienia TP SA na serwery w Polsce mogą sięgnąć 20 mln USD (80 mln zł). O kontrakt rywalizują HP, IBM oraz Sun. Przy zamówieniach na komputery lista chętnych jest dłuższa. Obecnie, na podstawie umowy ramowej, pecety dostarcza Dell.

Projekt modernizacji systemu finansowo-księgowego i aplikacji wspomagających zarządzanie (system klasy ERP) także jest opracowywany wspólnie z FT. Program realizacji systemu ma zostać sporządzony do lipca, potem należy spodziewać się przetargu na dostawę rozwiązania. Ma to być system klasy światowej, a jego wartość szacuje się na 100 mln zł.

W 2003 r. TP SA zakończy największe projekty IT — wdrożenie systemu klasy CRM, centralizację najważniejszych systemów IT oraz budowę centrów danych zlokalizowanych w Łodzi. Wszystkie projekty mają przynieść obniżkę kosztów utrzymania rozwiązań informatycznych o 40 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TP SA wybierze sprzęt IT wraz z France Telecom