Traderzy: Do końca 2016 r. stopy wzrosną tylko raz

Zawirowania w globalnej gospodarce skłaniają inwestorów do rezygnacji z oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych NBP, wynika z notowań instrumentów pochodnych.

W środę po raz pierwszy od dwóch miesięcy notowania instrumentów pochodnych na stopy procentowe pokazywały większe prawdopodobieństwo, że w tym roku dojdzie do obniżki niż do podwyżki stóp. To skutek ostatnich zawirowań w globalnej gospodarce, ocenia agencja Bloomberg. Polska gospodarka nie uchroniłaby się przed konsekwencjami, gdyby doszło do pogłębienia załamania na giełdzie chińskiej, albo Grecja wyszła ze strefy euro.

- Zaczynam się zastanawiać, czy Rada Polityki Pieniężnej nie zdobyłaby się na obniżkę stóp, gdyby doszło do poważnego pogorszenia w otoczeniu zewnętrznym, a popyt wewnętrzny zaczął słabnąć – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Piotr Matys, strateg walutowy Rabobanku.

Traderzy ograniczyli również apetyty na podwyżki stóp w przyszłym roku. Notowania kontraktów na stawkę WIBOR pokazują, że jej wysokość do końca przyszłego roku wzrośnie o nie więcej niż 25 punktów bazowych, choć jeszcze w czerwcu przewidywały wzrost kosztu pieniądza o ponad 50 punktów bazowych. To oznaczałoby zaledwie jedną podwyżkę stóp NBP do końca przyszłego roku. Stopy procentowe w Polsce nie zmienią się aż do 2017 r., przewiduje tymczasem William Jackson, ekonomista ośrodka Capital Economics. Według specjalisty na utrzymanie łagodnej polityki większy wpływ będzie miała sytuacja na rynku pracy oraz inflacja niż rozwój zdarzeń w krajach peryferyjnych strefy euro. Większą wagę do czynników zewnętrznych przywiązuje jednak Piotr Matys.

- Już w tym momencie widzimy przecenę na rynkach szeregu surowców, a to wydłuży czas wychodzenia polskiej gospodarki z deflacji – oceniał specjalista Rabobanku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Traderzy: Do końca 2016 r. stopy wzrosną tylko raz