Traderzy zasmakują w kakao

Słabe zbiory kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej czynią ten surowiec faworytem do zwyżek w sierpniu

W czwartek surowcowy indeks Bloomberg Commodity zmierzał do zamknięcia lipca na 6-procentowym minusie. Choć oznaczałoby to jego najgorszy miesiąc w tym roku, to jednak przecena skupiła się na surowcach energetycznych i zbożach.

Od początku miesiąca ropa brent potaniała o 12 proc., a pszenica o 7,6 proc., co miało związek z poprawiającymi się perspektywami podaży obu towarów. W konsolidację po wcześniejszym rajdzie weszły jednak notowania metali. Miedź zyskała 0,6 proc., a złoto umocniło się o 1,6 proc. Zdaniem Ashrafa Laidiego z firmy doradczej Intermarket Strategy, w sierpniu metale mają szanse kontynuować dobrą passę.

— Jeżeli wrócą obawy przed deflacją w globalnej gospodarce, w największym stopniu zaciąży to na cenach surowców energetycznych i do pewnego stopnia także towarów rolnych. Jeśli jednak skutkiem będą dalsze obniżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii i strefie euro, wykluczy to także możliwość zaostrzenia polityki Fedu, a to umożliwi metalom utrzymanie pałeczki lidera wśród surowców — oceniaprezes Intermarket Strategy. W sierpniu specjaliści stawiają na selekcję według fundamentów poszczególnych surowców. Zdaniem Michała Stajniaka, szanse na szybkie zakończenie zniżek mają surowce miękkie i zboża. Faworytem specjalisty XTB oraz nowej liderki rankingu generalnego Doroty Sierakowskiej z DM BOŚ jest kakao. Według banku Ecobank Transnational, tegoroczne zbiory ziarna kakaowegona Wybrzeżu Kości Słoniowej będą za sprawą niekorzystnej pogody o 10 proc. niższe od ubiegłorocznych. Na przeciwnym biegunie według ankietowanych specjalistów znajdzie się należący do najlepszych w tym roku surowców cukier. Po tym jak surowiec zakończył zwyżką pięć miesięcy z rzędu, lipcowa korekta ma duże szanse się przedłużyć, oceniają Ashraf Laidi oraz Tomasz Regulski z Raiffeisen Polbanku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu