Transportowcy mają pod górkę

opublikowano: 29-07-2019, 22:00

Firmy ze wszystkich branż narzekają na brak pracowników. Na największą liczbę różnych problemów uskarżają się przewoźnicy.

Nie jest łatwo prowadzić biznes w Polsce. Na pytanie, czy ponownie otworzyłbyś działalność gospodarczą w tej samej branży, jeden na trzech przedsiębiorców odpowiada, że nie — wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Keralla Research wśród mikro-, małych i średnich firm na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Przy tym każda branża wymienia nieco inne powody swoich większych lub mniejszych kłopotów. Biorąc pod uwagę całą gospodarkę, listę barier otwiera brak wykwalifikowanych pracowników. Nie ma właściwie branży, której problem ten by nie dotyczył — i to na dużą skalę. Na następnym miejscu są sezonowość działania, opóźnienia w regulowaniu należności przez kontrahentów oraz kapitałochłonność, niskie marże i przeregulowanie przepisami.

— Charakterystyczne jest, że branży transportowej, w przypadku której zniechęcenie do dotychczasowej działalności jest rekordowe, najbardziej dokuczają opóźnienia płatności od odbiorców usług. Mówi o nich 59 proc. przedsiębiorstw transportowych — zwraca uwagę Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Jego zdaniem w połączeniu z niskimi marżami oraz przeregulowaniem przepisami, co również mocno dokucza transportowi, w przypadku tej branży powstaje splot wyjątkowo trudnych warunków działania w naszym kraju. Handel najbardziej cierpi z powodu sezonowości (34,7 proc.), a przemysł narzeka na brak wykwalifikowanych pracowników (42,3 proc.). To problem, który najmocniej doskwiera również usługom (48,8 proc.) i budownictwu (63,4 proc.). Te trzy ostatnie branże również wymieniają sezonowość jako poważne źródło swoich problemów. W przypadku przemysłu i usług charakterystyczne jest także obciążenie wymogiem ciągłego tworzenia innowacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu