Trasa Siekierkowska: kolejny etap w lipcu

Krzysztof Kluska
06-06-2002, 00:00

W lipcu powinny ruszyć prace przy kolejnych etapach budowy Trasy Siekierkowskiej. Nieoficjalnie wiadomo, że przedsięwzięcie będzie finansowane w części z kredytu bankowego.

Gmina Warszawa Centrum zamierza wkrótce ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawców trzech kolejnych zadań budowy Trasy Siekierkowskiej (TS). Zgodnie z planami władz gminy, która jest głównym inwestorem przedsięwzięcia, prace przy połączeniu TS z Traktem Lubelskim oraz budowa ulicy Beethovena powinny rozpocząć się już w lipcu. Nieco później ruszą prace przy dojeździe do węzła Bora-Komorowskiego. Na razie nie wiadomo, ile pochłoną te inwestycje. Wstępnie szacuje się, że będzie to kwota znacznie przekraczająca 100 milionów złotych. Prace mają być finansowane z budżetu gminy Centrum. Jednak nieoficjalnie mówi się, że w części zostaną one pokryte z kredytu bankowego, na udzielenie którego gmina zamierza niebawem ogłosić przetarg. Budowa całej trasy ma pochłonąć około 2 mld zł.

Według przedstawicieli spółki ZBM Inwestor Zastępczy, która pełni nadzór inwestorski nad realizacją TS, gotowe są specyfikacje techniczne dla połączenia TS z Traktem Lubelskim i budowy ulicy Beethovena.

— Realizacja tych przedsięwzięć może rozpoczynać się w najbliższych tygodniach. Na budowę 6 km drogi do Traktu Lubelskiego skróciliśmy termin o 4 miesiące. Liczymy, że uda się ją zrealizować w 26 miesięcy — informuje Henryk Kuć, dyrektor generalny budowy TS.

Zdaniem specjalistów, w planowanych przetargach największe szanse mają firmy z branży drogowej.

— Na tych odcinkach nie ma żadnych wiaduktów ani estakad, są to po prostu budowy nowych dróg — dodaje Henryk Kuć.

Poprzedni przetarg na wykonanie połączenia ulicy Wał Miedzeszyński z Traktem Lubelskim unieważniono z powodu zmiany przepisów ustawy o zamówieniach publicznych. Zdaniem przedstawicieli zarządu gminy, konieczne było poprawienie zamówienia i dostosowanie go do nowych przepisów.

— Chodzi o to, żeby potencjalni oferenci mieli kompletną wiedzę na temat zakresu i charakteru prac. Pozwoli to uniknąć powtórek przetargu — informuje Michał Malicki, członek zarządu gminy Centrum.

Jedynym problemem przy realizacji tych inwestycji mogą być nie do końca uregulowane kwestie wykupu gruntów pod nowe ulice. Przedstawiciele inwestora twierdzą jednak, że nie powinno z tego powodu dojść do żadnych opóźnień.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kluska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Trasa Siekierkowska: kolejny etap w lipcu