Trend na złocie wciąż wzrostowy

opublikowano: 12-11-2020, 22:00

Mimo ostatniego załamania notowań, długoterminowe perspektywy kruszcu się nie zmieniły. Jednak na taki rajd cen jak w tym roku raczej nie ma co liczyć

Mennica Skarbowa, jedne z krajowych sprzedawców złota w formie fizycznej, osiągnęła w trzecim kwartale 2020 r. najlepsze wyniki finansowe w swojej historii. Przychody spółki wyniosły 135,5 mln zł, czyli o 82 proc. więcej niż rok wcześniej, a zysk 6,9 mln zł – czyli o 282 proc. więcej niż w trzecim kwartale 2019 r. Zarząd spółki nie ukrywa, że była to pochodna wysokiego popytu na złoto. Obrót kruszcem odpowiada za 96 proc. przychodów spółki.

Jednak zaledwie kilka dni temu nadzieje związane z koronawirusową szczepionką firmy Pfizer doprowadziły do niewidzianej od dawna przeceny na rynku złota. Wystarczył jeden dzień, by jego cena spadła o 100 USD za uncję. Od tego czasu cena kruszcu niewiele się zmienia, tkwiąc w okolicy kilkumiesięcznych minimów.

Analitycy zwracają uwagę, że informacja o szczepionce na COVID-19 w jednej chwili zmieniła zapatrywania na politykę głównych banków centralnych. Wyparowały oczekiwania na cięcie stóp procentowych, co doprowadziło do odwrotu od obligacji skarbowych (zwłaszcza amerykańskich) i tym samym wzrostu ich rentowności przy jednoczesnym braku wzrostu oczekiwań inflacyjnych. Nie sprzyja to złotu, które na rynku globalnym wyceniane jest w amerykańskim dolarze.

- Dodatkowo, już po samej wygranej Joe Bidena w amerykańskich wyborach prezydenckich, doszło do wzrostu rentowności tamtejszych obligacji skarbowych. Przynajmniej na początku złoto również na to zareagowało negatywnie, bo potem nastąpiło odbicie pary EUR/USD – dodaje Michał Stajniak, zastępca dyrektora departamentu analiz X-Trade Brokers DM.

Wolniej znaczy zdrowiej

Zdaniem analityków nie ma jednak powodów, by mówić już o zakończeniu długoterminowego trendu wzrostowego na rynku kruszcu. Nasi rozmówcy zakładają, że oczekiwania inflacyjne będą rosły, ale główne banki centralne będą trzymały w ryzach rentowności obligacji skarbowych, by rządy, które zadłużyły się na potrzeby walki z ekonomicznymi skutkami pandemii, nie musiały płacić wyższych odsetek od obligacji.

- Taki scenariusz byłby dosyć korzystny dla złota, które mogłoby atakować kolejne szczyty. Już nie szturmem, ale w ramach powolnego, systematycznego trendu wzrostowego, który byłby zdrowszy dla rynku niż, to co obserwowaliśmy kilka miesięcy temu, gdy cena złota bardzo szybko wzrósł z 1800 do prawie 2100 USD za uncję – uważa Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxii.

- W grudniu, a zwłaszcza w styczniu złoto sezonowo odbijało. Już więc niebawem powinniśmy zobaczyć ceny powyżej 1900 USD za uncję – mówi Michał Stajniak.

Jego zdaniem osłabienie dolara, jakiego można się spodziewać, powinno pobudzić popyt jubilerski na złoto z Chin i Indii.

- W ostatnim czasie był on naprawdę bardzo słaby. Natomiast jak pokazują lata 2008-2011, po silnym przyduszeniu popytu jubilerskiego następuje odbicie. Oczywiście teraz sytuacja jest inna. Wciąż mamy lockdowny w wielu krajach, w tym w Indiach, i to powoduje, że popyt jubilerski jest dosyć niski. Myślę jednak, że możemy doświadczać czegoś takiego, jak w latach 2008-2011 – zakłada Michał Stajniak.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Nasi rozmówcy są jednak bardzo dalecy od opinii Jarosława Żołędowskiego, prezesa Mennicy Skarbowej, że w ciągu kilku kwartałów cena złota może osiągnąć 2500-2800 USD za uncję.

- 2000 USD za uncję jak najbardziej zobaczymy w 2021 r., może 2100 USD – prognozuje Michał Stajniak.

W podobnym tonie wypowiada się Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI, które prowadzi fundusz pozwalający zarabiać na wzroście kursu żółtego metalu.

- Podtrzymujemy długoterminową ocenę tego aktywa. Od ponad dwóch lat złoto jest w długoterminowym trendzie wzrostowym. Wskutek dużego wsparcia gospodarki ze strony banków centralnych, w tym roku wzrost kursu kruszcu bardzo przyspieszył. Za bardzo. W pewnym momencie złoto było o 30 proc. droższe niż na początku roku. Po ostatniej korekcie jest o około 20 proc. droższe niż na początku roku, podczas gdy my zakładaliśmy, że podrożeje o 10 proc. I takiego wzrostu oczekujemy wstępnie w 2021 r. – komentuje Sebastian Buczek.

Niewielki potencjał przeceny

Nasi rozmówcy nie wykluczają jednak, że cena złota jeszcze spadnie. Według nich nie będzie to jednak duża przecena.

- Nie spodziewam się spadku kursu w okolice 1800 USD za uncję. Maksymalny poziom przeceny to 1830 USD. Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich to niecały 1 proc. Być może ich rentowności pokonają poziom 1 proc. i właśnie na tym złoto może jeszcze stracić – tłumaczy Michał Stajniak.

Według Daniela Kosteckiego poziom 1850 USD za uncję to dość silny poziom wsparcia, ale z drugiej strony bez żadnej szczególnej informacji złoto może znaleźć się w okolicy 1800 USD. Wiele w tej kwestii zależy od poziomów, na jakich ustawione są zlecenia stop loss (przestań tracić) na rynku kontraktów terminowych. Uruchomienie jednych może spowodować spadek cen, który może uruchomić następne stop lossy.

- Wielka przecena nas nie czeka. 1800-1850 USD za uncję to ciekawy obszar do zakupów złota, jeśli mówimy o cenach w amerykańskim dolarze – zastrzega główny analityk Conotoxii.

- Od początku sierpnia mamy do czynienia z trzymiesięczną już korektą ceny złota. Ta korekta oscyluje w okolicach 10 proc. To normalna wartość korekty dla długoterminowego trendu wzrostowego. Raczej nie zakładamy spadku ceny złota poniżej 1800 USD za uncję. Jeżeli by do tego doszło, to będzie to albo krótkotrwałe, albo skłoni nas do ponownego zastanowienia co dalej z długoterminowym trendem wzrostowym – dodaje Sebastian Buczek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane