Trendy na rynkach akcji wciąż pozytywne

Kamil Jaros, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 29-03-2021, 10:24

Rynki azjatyckie zakończyły dzień w mieszanych nastrojach. Początek był dobry, co można było uznać za przedłużenie zwyżek z piątku. Jednak pod koniec dnia wymowa sesji nie jest już tak jednoznaczna. Indeksy w Szanghaju, czy Tokio zdołały zanotować pozytywną zmianę wartości, ale już w Hong Kongu, czy Seulu zmiana indeksów jest negatywna. Podobnie jak w Australii.

Kontrakty na indeksy amerykańskie znajdują się na poziomie niższym od piątkowego zamknięcia, ale zmiana jest niewielka. Ceny kontraktów CFD na tenże indeksy znajdują się blisko poziomów rekordowych, ale biorąc pod uwagę wartości intraday jeszcze nowych rekordów nie zanotowano. Najbliżej jest kontrakt CFD na indeks Dow Jones i całkiem blisko kontrakt na indeks S&P500, ale już w przypadku indeksu Nasdaq100 sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż najpierw popyt powinien sobie poradzić z poziomem 13350 pkt. Za to znacznie lepiej wygląda sprawa kontraktu CFD na indeks DAX. W piątek pojawiły się nowe rekordy tego instrumentu. Dziś wprawdzie cena nieco spadła, ale póki co nie ma powodów, by powątpiewać w kierunek wzrostowy.

Wśród wątków, o których się obecnie dyskutuje znajduje się wciąż zatkany przepływ na Kanale Sueskim. Obecnie sprawa się komplikuje na wielu obszarach. Wprawdzie dochodzą wieści o postępach prac, ale jednocześnie pojawiają się szacunki sugerujące, że te prace mogą potrwać jeszcze tydzień. Tymczasem po obu stronach kanału gromadzą się statki. Część może czekać na skuteczne odblokowanie drogi wodnej, ale kilkanaście z nich ma na swoim pokładzie w sumie blisko 100 000 żywego inwentarza, jak choćby transporty owiec z Rumunii do krajów arabskich. Wiadomo, że zapasów paszy i wody jest za mało. Nawet w przypadku innych towarów straty narastają szybko. Szacuje się, że każda godzina blokady pociąga za sobą stratę w kwocie ok. 400 mln dolarów.

W kalendarzu na ten tydzień jest w planie kilka ciekawych punktów, ale akurat nie dziś. Jedynym momentem wartym odnotowania jest chwila publikacji wskaźnika aktywności przemysłu w rejonie Dallas (16;30), który jednak i tak ma niski potencjał wpływu na poziom wycen. Jutro będzie już ciekawiej, gdyż pojawią się dane z Japonii o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia, a później wstępna niemiecka inflacja i informacja o zmianie cen na amerykańskim rynku nieruchomości. W środę mówić się będzie o danych o brytyjskim PKB, a także wstępnej wartości marcowej inflacji w Polsce i strefie euro. To także dzień publikacji raportu ADP, co nam przypomina, że w piątek w planie jest publikacja danych o stanie amerykańskiego rynku pracy, co jest wyjątkowe, gdyż większość świata finansowego będzie miała tego dnia wolne bo to Wielki Piątek. Zanim jednak się to wydarzy mamy jeszcze czwartkowe dane, a jest ich całkiem sporo, bo to pierwszy dzień nowego miesiąca. Zatem zwyczajowo pojawią się wartości wskaźników przemysłowych PMI dla największych gospodarek świata, pojawi się również japoński kwartalny wskaźnik Tankan, a także dane o sprzedaży detalicznej w Niemczech oraz amerykański wskaźnik ISM dla przemysłu.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Na pozostałych głównych rynkach na uwagę zasługuje spadek ceny baryłki ropy. Ta, w wersji WTI z okolicy 61.50 spadła do 59.50 dolarów. Nadal mamy tu fazę aktywności podaży, a poziomem progowym pozostaje 62 dolarów. Także złoto ma swój poziom progowy. Obecnie złoto przebywa w trendzie spadkowym zapoczątkowanym w sierpniu ubiegłego roku, ale jest szansa na zmianę tego stanu rzeczy. Udało się bowiem zatrzymać spadek na poziomie wsparcia na 1670 dolarów za uncję i teraz ewentualne wyjście nad poziom 1760 dolarów byłoby potwierdzeniem aspiracji kupujących.

Na rynku walutowym zmiany względem piątkowych notowań są minimalne. EURUSD trzyma się tuż nad dołkiem - obecnie to poziom 1.1780. GBPUSD cofnął się pod poziom 1.3800, a AUDUSD trzyma się poziomu 0.7625. USDCAD wrócił nad 1.2600, w czym pomaga spadek ceny ropy. USDJPY stoi przy oporze na 109.80.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane