Trigon poszedł na zwarcie

opublikowano: 19-12-2018, 22:00

TFI żąda wykupu akcji po cenie znacznie wyższej niż rynkowa. Twierdzi, że główni akcjonariusze Global Cosmedu powinni go dokonać, bo mają ponad 90 proc. akcji

Tolerancja dla nieprawidłowości na rynku giełdowym maleje wraz ze wzrostem presji na wyniki. W środę fundusze, zarządzane przez borykający się z problemami w związki z GetBackiem Trigon TFI, wystosowały stanowcze żądanie do głównych akcjonariuszy giełdowego Global Cosmedu. Domagają się od Andreasa Mielimonki, prezesa i dominującego akcjonariusza spółki, oraz powiązanych z nim podmiotów, wykupienia swojego pakietu do maksymalnie 10 stycznia 2019 r.

— Przedstawiliśmy głównym akcjonariuszom Global Cosmedu żądanie wykupu akcji po 3,56 zł za walor, czyli po cenie ponad czterokrotnie wyższej niż obecny kurs rynkowy. Posiadamy jednoznaczne interpretacje prawne wskazujące na to, że prezes spółki i powiązani z nim akcjonariusze posiadają ponad 90 proc. głosów na walnymGlobal Cosmedu, w związku z czym wszystkim akcjonariuszom mniejszościowym — nie tylko funduszom Trigon — przysługuje prawo do żądania wykupu — mówi Piotr Bień, wiceprezes Trigon TFI.

Feralny próg

Global Cosmed to producent chemii gospodarczej, znany m.in. ze środka do czyszczenia rur pod marką Kret. Na giełdzie notowany jest od 2013 r., w ciągu trzech kwartałów tego roku miał 223 mln zł przychodów i 3,4 mln zł straty na poziomie netto. Na giełdzie wyceniany jest obecnie na około 70 mln zł, a jego kurs od dwóch lat systematycznie spada. Spółkę kontroluje prezes Andreas Mielimonka, który wraz z żoną i dziećmi oraz kontrolowanymi przez nich podmiotami ma oficjalnie 87,73 proc. kapitału zakładowego i 89,75 proc. głosów na walnym.

To tuż poniżej progu 90 proc., którego przekroczenie zobowiązuje do ogłoszenia wezwania na pozostałe akcje spółki i uprawnia do wyciśnięcia mniejszościowych akcjonariuszy. Według Trigona ten próg został przekroczony, bo do pakietów prezesa i rodziny należy doliczyć jeszcze akcje, które posiada spółka Magma Holding. Wtedy jest to razem 94,14 proc. głosów na walnym. „W ocenie funduszy okoliczność ta ma uprawniać fundusze do prawa żądania wykupienia posiadanych przez siebie akcji emitenta. Zgodnie z przedstawionym przez pana Andreasa Mielimonka stanowiskiem co do przedstawionych żądań funduszy, są one bezpodstawne. W szczególności, wbrew twierdzeniu funduszy, nie ma podstaw do przyjęcia, iż spółka Magma Holding jest podmiotem działającym w porozumieniu (...), ani iż jest on [Andreas Mielimonka — red.] podmiotem dominującym wobec tej spółki" — głosi raport Global Cosmedu.

Skomplikowana sytuacja

Fundusze Trigon TFI kontrolują obecnie 5,6 proc. kapitału Global Cosmedu i dysponują 4,7 proc. głosów na walnym. Taki pakiet po obecnym kursie jest wart 4 mln zł. Tymczasem Trigon domaga się za niego około 17,5 mln zł. Jest pewny swego.

— Nie twierdzimy, że Magma Holding działa w porozumieniu z Andreasem Mielimonką. Twierdzimy, że sytuacja jest znacznie bardziej klarowna — Magma Holding jest podmiotem zależnym od Global Cosmed, a przez to od pana Mielimonki. Jedynym wspólnikiem Magma Holding jest osoba pełniąca wysokie stanowisko kierownicze w Global Cosmed, a członkiem zarządu tej spółki jest jeden z prokurentów Global Cosmed. Jesteśmy w stanie udowodnić te powiązania, jesteśmy też zdeterminowani, by walczyć o interesy naszych klientów — mówi Piotr Bień.

Potencjalnie sytuacja powinna też interesować Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), która może m.in. nakładać sankcje za niepoinformowanie rynku o przekroczeniu ustawowych progów w akcjonariacie. Komisja sprawie się przygląda.

— Sytuacja jest skomplikowana i wymaga po stronie KNF głębokiej analizy. Przepisy dotyczące działania w porozumieniu nie są w tym zakresie jednoznaczne — mówi Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane