Trigon zapowiada hossę małych spółek

opublikowano: 27-12-2017, 22:00

Im spółki mniejsze, tym lepsze — to myśl przewodnia strategii domu maklerskiego dla polskiego rynku akcji na 2018 r.

Jako „neutralne/lekko pozytywne” określa swój stosunek do polskiego rynku akcji Trigon Dom Maklerski. „Naszym zdaniem świat wszedł w ostatnią fazę cyklu gospodarczego. Stopy zwrotu na rynku akcji powinny być umiarkowane. Należy wypatrywać oznak przegięcia cyklu przed wejściem rynku w negatywną fazę” — zapowiadają analitycy domu maklerskiego. I choć w strategii na 2018 r. twierdzą, że stopy zwrotu na rynku akcji powinny być umiarkowane i zdecydowanie niższe niż w poprzedniej fazie cyklu gospodarczego, to w przypadku polskiej giełdy tyczy się to głównie największych spółek. Wzrost indeksu WIG20 ma wynieść ledwie 5-10 proc.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

„Obecnie wyceny WIG20 znajdują się poniżej średnich dla konsensu prognoz — naszym zdaniem jest to mylny obraz, ponieważ rynek jeszcze nie dostosował prognoz dla spółek paliwowych” — tłumaczą twórcy raportu.

Dla indeksu mWIG40 potencjał wzrostu to już 15-20 proc., a dla indeksu sWIG80 — 20-30 proc. Przełożenie tych założeń na WIG oznacza 10-15 proc. wzrostu indeksu szerokiego rynku. Stosunek do indeksów odzwierciedla się w stosunku do poszczególnych spółek. Wśród najlepszych wyborów na 2018 r. jest tylko jeden reprezentant indeksu WIG20 — Bank Pekao.

Uczestników indeksu średnich spółek jest sześciu. Co może nieco zaskakiwać — indeks małych spółek reprezentuje w tej grupie zaledwie jeden emitent więcej. Trigon zaleca jednak sprzedaż tylko czterech spółek z indeksu sWIG80, a więc mimo dużo większej grupy uczestników takiej samej liczby, jaką zdecydowanie odradza w indeksach średnich i dużych spółek. W kontekście stóp zwrotu z poszczególnych indeksów warto jednak pamiętać, że zwłaszcza indeksy dużych i średnich spółek mogą już niebawem wyglądać inaczej niż obecnie. Trigon zakłada, że w ramach marcowej rewizji WIG20 wejdzie w jego skład CD Projekt, a 50 proc. szans ma na to Play.

Ci emitenci zajęli miejsce Asseco Poland i ewentualnie Tauronu Polskiej Energii. W indeksie średnich spółek spotkałyby one Livechat, Ursus i Getback, które zastąpiłyby spółki zdejmowane z giełdy. Ogólnie pozytywny scenariusz dla polskich akcji to głównie konsekwencja optymistycznych założeń makroekonomicznych przyjętych przez dom maklerski. Według analityków Trigonu w 2018 r. PKB powinien wzrosnąć w podobnym tempie jak w 2017 r.

„Uważamy, że oczekiwania mogą ponownie zostać przebite i zakładamy wzrost na podobnym poziomie jak w 2017 r. Przy obecnym wzroście wynagrodzeń kontrybucja konsumpcji nie powinna wyraźnie spaść rok do roku, a odbicie inwestycji, nieśmiało zapoczątkowane w trzecim kwartale 2017 r. właściwie tylko na inwestycjach publicznych, przyspieszy w kolejnych kwartałach” — twierdzą analitycy Trigonu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trigon zapowiada hossę małych spółek