Triumf Mugabe, załamanie giełdy

Dla biznesu z Zimbabwe nie było gorszej wiadomości niż przedłużenie trwającej od 33 lat władzy prezydenta Roberta Mugabe. Główny indeks giełdowy spadł o 11 proc., informuje Reuters na swojej stronie internetowej.

Akcje największej notowanej na rynku spółki, Delta Corporation, lokalnego oddziału międzynarodowego koncernu piwowarskiego SAB Miller, taniały w pewnym momencie nawet o 20 proc.

Robert Mugabe, fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Robert Mugabe, fot. Bloomberg

- To pierwszy szok w reakcji na wyniki wyborów. To musiało się stać. Możliwe, że będzie tak dopóki pojawią się pierwsze pewne sygnały z nowego rządu dotyczące jego polityki – powiedział anonimowo jeden z traderów miejscowego brokera finansowego.

Oprócz powtórki gospodarczego nacjonalizmu biznes obawia się także, że władze zdecydują o powrocie do dolara Zimbabwe, z którego zrezygnowano w 2009 roku po trwającej 10-lat zapaści gospodarczej, kulminującej hiperinflacją wysokości 500 mld proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś,

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Triumf Mugabe, załamanie giełdy