Trójmiasto idzie po milion

opublikowano: 26-06-2019, 22:00

W Gdańsku, Sopocie i Gdyni już prawie nie ma biur do wynajęcia. Sytuacja ma się zmienić w ciągu trzech lat.

W I kw. tego roku poziom pustostanów w Trójmieście wynosił 5,4 proc. Dla porównania: w Warszawie niewynajęte jest 9 proc. powierzchni biurowej. Obecnie całkowita powierzchnia biurowa w Trójmieście wynosi ponad 790 tys. m kw., z czego 596 tys. m kw. znajduje się w Gdańsku, 160 tys. w Gdyni, a 32 tys. w Sopocie.

W ciągu najbliższych trzech lat deweloperzy dostarczą na rynek ponad 230 tys. m kw. nowych biur w Trójmieście. To oznacza, że łącznie będzie ich tam ponad milion
Zobacz więcej

MILION W TRÓJMIEŚCIE:

W ciągu najbliższych trzech lat deweloperzy dostarczą na rynek ponad 230 tys. m kw. nowych biur w Trójmieście. To oznacza, że łącznie będzie ich tam ponad milion ARC

— Widząc rosnący popyt, deweloperzy rozpoczęli prace nad kolejnymi obiektami i w ciągu najbliższych trzech lat dostarczą na rynek ponad 230 tys. m kw. Dzięki tej podaży Trójmiasto przekroczy pierwszy milion metrów nowoczesnej powierzchni biurowej — mówi Michał Rafałowicz, dyrektor Regionu Pomorskiego w Cresa Polska.

Do przyspieszenia na rynku zdominowanym dotychczas przez lokalnych graczy przyłożyli się też duzi deweloperzy ogólnopolscy. Jesienią ubiegłego roku budowę pierwszego biurowca w Trójmieście (kompleksWave) ogłosiła Skanska. W pierwszym etapie, na przełomie lat 2019/20 zostanie oddany budynek o powierzchni 24,7 tys. m kw. Dużą inwestycją jest Marina Office, którą w Gdyni realizuje PHN i chce zakończyć w I kw. 2022 r. W trzech budynkach znajdzie się tam w sumie 27 tys. m kw. Lokalni deweloperzy także są aktywni. 3T Office Park Sp. z o.o. rozpoczęła w Gdyni budowę kompleksu 3T Office Park (trzy wieże o łącznej powierzchni najmu 38,4 tys. m kw.). Inwestycja ma być gotowa w pierwszej połowie 2021 r. W trakcie realizacji jest też kolejny i ostatni już budynek kompleksu Alchemia w Gdańsku Oliwie. Biurowiec Neon będzie miał 33,7 tys. m kw., a deweloper Torus deklaruje, że zostanie oddany jeszcze w 2019 r. Zdaniem Michała Rafałowicza nowi gracze na rynku to nowa jakość i większy wybór dla najemców. Nowe inwestycje dają też szansę na to, że poziom pustostanów wzrośnie przynajmniej do 8 proc., co powinno unormować sytuację i wprowadzić na rynek zdrową równowagę między popytem a podażą.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy