Trudne negocjacje unijnego budżetu

Michał Chudy Noble Securities
23-11-2012, 09:47

To być albo nie być dla wielu przywódców. Kolejna runda nocnych negocjacji zakończyła się bez konkretnych rozstrzygnięć. W nocy z czwartku na piątek forsowane były propozycje szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuy. Zakładały mniejsze pieniądze dla Polski o 1,5 mld euro.

Nocne rozmowy na temat nowego budżetu dla UE rozpoczęły się propozycją szefa Rady Europejskiej. To mało satysfakcjonujące rozwiązanie dla Polski i kilku krajów, które otrzymałyby mniejsze środki na kolejne lata. Stawka jest wysoka. Nowy budżet ma zapewnić pieniądze na lata 2014-2020. Mimo późnej pory, rozmowy zaczęły się od zaproponowania wstępnego kompromisu. Po zapoznaniu się ze stanowiskiem poszczególnych państw, wyeliminowano te skrajne i mało realne. Kompromis jest w zasięgu ręki, tak stwierdził Herman Van Rompuy.

Na giełdach, czwartek był bardzo spokojny. Z uwagi na nieobecność graczy amerykańskich z powodu Dnia Dziękczynienia jedynie publikacja danych makro mogła coś zmienić. W Europie wzrosty przy niskich obrotach. Niemiecki DAX rósł o 0,80 proc., londyński FTSE o 0,68 proc. a francuski CAC40 o 0,60 proc. Dobry nastrój wsparły dane z chińskiej gospodarki. PMI dla przemysłu „chińskiego smoka” okazały się lepsze od oczekiwań i wyniosły 50,4 pkt. przy prognozie 49,7 pkt. Oznacza to wychodzenie tego kraju z recesji i zapowiada polepszenie koniunktury na innych rynkach.

Także odczyt PMI dla przemysłu strefy euro okazały się lepsze i ich odczyt wzrósł do 46,2 pkt. (poprzednio 45,4 pkt.) wobec prognozowanych 45,3 pkt. W Warszawie oprócz mWIG40 ( wzrost o 0,35 proc.) i SWIG80 ( wzrost o 0,46 proc. ), lekkie spadki. WIG spadł w końcówce sesji o 0,22 proc. a WIG20 o 0,49 proc.  Do słabszego zamknięcia przyczynił się spadek akcji PKO BP ( - 1,92 proc ), i PGE ( - 2,76 proc. ). Akcje największego polskiego banku są najtańsze od miesiąca.

W piątek w kalendarzu Indeks IFO z Niemiec obrazujący nastroje tamtejszych przedsiębiorców, który od marca 2012r. systematycznie spada do najniższych poziomów od blisko 3 lat (prognoza 99,38 pkt., poprzednio 100 pkt.). Dynamika PKB Niemiec w III kw. 2012r.  wypadła zgodnie ze wstępnym odczytem sprzed kilku dni i wyniosła +0,4 proc. r/r. Poprzedni odczyt wyniósł odpowiednio 0,30 k/k i 0,50 r/r.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Chudy Noble Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Trudne negocjacje unijnego budżetu