Trudno o fachowego pracownika

opublikowano: 21-05-2013, 00:00

Trzy czwarte pracodawców ma problem ze znalezieniem pracowników. Brakuje specjalistów i wykwalifikowanych robotników.

W ubiegłym roku największy popyt na pracowników można było zaobserwować wśród firm z branż: budowlanej, transportowej, handlu, gastronomii, hotelarstwa i usług specjalistycznych — wynika z III edycji raportu Bilansu Kapitału Ludzkiego, wspólnego projektu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Najczęściej poszukiwani byli robotnicy wykwalifikowani, zwłaszcza w sektorze budownictwa.

Na brak ofert nie powinni też narzekać specjaliści (ds. nauczania i wychowania, ekonomii, zarządzania i inżynierów) oraz sprzedawcy, operatorzy i pracownicy usług osobistych (fryzjerzy, kucharze, barmani). Niestety, potrzeby pracodawców na konkretne zawody nie pokrywały się z tym, co oferowali sami kandydaci. I tak w woj. mazowieckim najbardziej brakowało specjalistów, głównie w sektorze opieki zdrowotnej. Co ciekawe, w opolskim sytuacja była odwrotna — tam szukających pracy w tym segmencie było więcej niż potencjalnych miejsc.

Prawie w całej Polsce liczba zainteresowanych pracą biurową przewyższała możliwości zatrudnienia w tym obszarze. Problem dotyczył w szczególności opolskiego i wielkopolskiego — tam nadwyżka pracowników biurowych była najbardziej widoczna. Rekordowe braki robotników wykwalifikowanych, głównie budowlanych, odnotowano w regionie podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Aż 76 proc. pracodawców szukających pracowników miało trudność z wyborem odpowiedniego kandydata. Niezależnie od profesji pracodawcy najczęściej skarżyli się na niewystarczające kompetencje. Wyjątkiem byli kandydaci do stanowisk biurowych, gdzie rekrutujący wskazywali na brak motywacji do pracy. Istotną barierą było też niewystarczające doświadczenie.

— Co ważne, od trzech lat pracodawcy niezmiennie wskazują na takie same braki kandydatów. Pokazuje to, że osoby aktywne na rynku pracy powinny zainwestować w podnoszenie swoich kompetencji, zwłaszcza uniwersalnych, miękkich, niezbędnych w każdej branży — komentuje Anna Świebocka-Nerkowska, dyrektor departamentu rozwoju kapitału ludzkiego w PARP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Trudno o fachowego pracownika