"Trump postawi na protekcjonizm, ale dopiero w 2018 r."

Pierwszy rok prezydentury Donalda Trumpa zdominują sprawy wewnętrzne, jednak w 2018 r. spodziewać się można rewolucji w stosunkach handlowych USA ze światem, zapowiada bank Stifel.

Zobacz więcej

Donald Trump

REUTERS/Eric Thayer/FORUM

Obsadzenie kluczowych stanowisk w tworzonej przez Donalda Trumpa administracji to sygnał, że pierwsze 100 dni prezydentury upłynie pod znakiem przygotowywania programu stymulacji gospodarki, ocenili w ubiegłotygodniowym raporcie specjaliści banku Stifel. Według nich program stymulacji zostanie oparty na cięciach podatków, zwiększeniu wydatków na obronność oraz infrastrukturę. Takie reformy dadzą nowej administracji przewagę w negocjacjach dotyczących zmiany kształtu wiążących USA umów handlowych, które zapewne rozpoczną się w pierwszej połowie 2018 r., wynika z raportu.

„Prezydent potrzebuje współpracy z kongresem tylko przy kształtowaniu polityki wewnętrznej. Nie będzie jednak jej potrzebował przy renegocjacji umów handlowych” – zauważają specjaliści Stifela.

Według nich tak jak polityka republikanina Ronalda Reagana pomogła w latach 80. przenieść część fabryk motoryzacyjnych z Japonii do USA, tak polityka Donalda Trumpa umożliwi przeniesienie na przeciwny brzeg Pacyfiku części fabryk chińskich. W pierwszych kilkunastu miesiącach kadencji nowego prezydenta na giełdzie nowojorskiej powinna panować hossa, której szczyt wypadnie około połowy 2018 r., za sprawą zaostrzenia polityki pieniężnej, przewidują specjaliści Stifela. Według nich do tego czasu indeks S&P500 wzrośnie do 2400 punktów (czyli o 9,4 proc. w porównaniu z pułapem notowanym w poniedziałek), by następnie do pierwszego kwartału 2019 r. cofnąć się do 2 000 punktów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu