Trump w czwartek spotka się z wicepremierem Chin

  • PAP
opublikowano: 29-01-2019, 06:03

Prezydent USA Donald Trump spotka się w czwartek w Waszyngtonie z wicepremierem Chin Liu He - poinformował w poniedziałek Biały Dom. Tematem rozmów mają być stosunki handlowe między obydwoma krajami.

Amerykański minister skarbu Steven Mnuchin oświadczył, że Stany Zjednoczone spodziewają się "znacznego postępu w rozmowach handlowych" Podkreślił, że obie strony próbują rozwiązać "skomplikowane kwestie".

"Chcemy mieć pewność, że kiedy dojdziemy do porozumienia, umowa zostanie wprowadzona w życie - powiedział Mnuchin - Szczegóły tego, jak to robimy, są bardzo skomplikowane, ale trzeba to wynegocjować. Ochrona własności

intelektualnej, brak wymuszania transferu technologii od zagranicznych firm i egzekwowanie umowy to trzy najważniejsze kwestie w porządku obrad".

USA i Chiny podczas zeszłorocznego szczytu G20 w Argentynie zawarły rozejm handlowy na 90 dni. Porozumienie zakładało, że USA nie zwiększą 10-procentowych ceł na dobra chińskie do poziomu 25 procent, a Chiny zgodziły się zwiększyć import amerykańskich produktów rolnych, energetycznych, przemysłowych i innych.

Porozumienie zostało zawarte do 2 marca. Jeśli do tej pory obydwa kraje nie zakończą wojny handlowej dotychczasowe 10-procentowe stawki na towary z Chin zostaną podniesione do 25 procent. Taryfy te zostały nałożone we wrześniu na import z Chin warty 200 miliardów dolarów, na co Chiny odpowiedziały cłami na amerykańskie towary o wartości 60 miliardów dolarów. Wcześniej oba kraje nałożyły na siebie wzajemne 25-procentowe stawki na towary o wartości 50 miliardów dolarów.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy