Trwa protest zwalnianych pracowników Protektora

PAP
opublikowano: 03-01-2012, 12:42

Pracownicy i związkowcy Lubelskich Zakładów Przemysłu Skórzanego (LZPS) z Grupy Protektor kontynuowali we wtorek protest przeciwko zwolnieniom i likwidacji zakładu. Wypowiedzenia otrzymało ponad 140 osób. Władze firmy tłumaczą, że spółka przynosi straty.

Protest zwalnianych pracowników Protektora, specjalizującego się w produkcji obuwia dla wojska, zaczął się w poniedziałek.

Szef zakładowej Solidarności Marcin Szewc powiedział we wtorek PAP, że w pomieszczeniach firmy przebywa kilkudziesięciu pracowników - jedna grupa na klatce schodowej przed wejściem do siedziby zarządu, a druga w przyzakładowym sklepie. "To jest jak okupacja" - ocenił. Na zewnątrz zakład pikietuje kolejne kilkadziesiąt osób.

W nocy związkowcy złożyli w komisariacie policji zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez zarząd przestępstwa przywłaszczenia mienia związkowego. Jak tłumaczy Szewc, pomieszczenia związków, gdzie znajdują się m.in. dokumenty i pieczątki, są wciąż zamknięte i niedostępne dla związkowców. "Żądamy dostępu do tych pomieszczeń, ale niestety bezskutecznie" - dodał.

"Zawiadomienie związków zawodowych zostało przesłane do prokuratury" – powiedział PAP Andrzej Fijołek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Jak dodał, policjanci prowadzą obserwację zakładu, którego pilnuje ok. 70 ochroniarzy; do tej pory interwencja policji nie była konieczna.

Wielogodzinne rozmowy między protestującymi a likwidatorem spółki prowadzone do późnych godzin nocnych w poniedziałek nie przyniosły rezultatu. Związkowcy żądają m.in. wyższych odpraw – po 2000 tys. zł za każdy przepracowany rok w firmie. Władze Protektora jako odprawę i odszkodowanie dla zwalnianych pracowników zobowiązały się wypłacić równowartość sześciu pensji.

Rzecznik prasowy Protektora Wojciech Kądziołka powiedział PAP we wtorek, że zarząd wystosował do związków zaproszenie na rozmowy na 9 stycznia. Dodał, że wszystkie należące do związków rzeczy zostaną im wydane.

Decyzja o likwidacji lubelskiego zakładu zapadła 29 grudnia. Wypowiedzenia z pracy otrzymało 142 osoby. Protestujący pracownicy byli oburzeni i rozgoryczeni tym, że o zwolnieniach ich nie uprzedzono, a wypowiedzenia dostali znienacka, przesłane kurierem na adres domowy.

W poniedziałek przed bramą zakładu zebrało się około stu osób. Trzymali transparenty z napisami: "Pracę obiecali wypowiedzenia dali", "Chcemy pracy i godnej płacy", "Protektor kłamie, oszuści i złodzieje". Wejścia do zakładu blokowały specjalnie ustawione barierki, które protestujący sforsowali, a ochroniarze nie zdołali ich powstrzymać. Następnie protestujący przeszli przez bramę i weszli siłą do budynku. Kilkadziesiąt osób pozostało tam na noc.

Kądziołka tłumaczył wcześniej, że decyzja o likwidacji lubelskiego zakładu jest spowodowana jego złą sytuacją finansową. LZPS od dwóch lat notuje straty - w 2010 r. wyniosły one 2 mln 800 tys. zł, a w trzech kwartałach 2011 r. – 1 mln 300 tys. zł. "Protektor specjalizował się w produkcji przetargowej, czyli dostarczał buty dla armii, dla policji, kiedy wygrał przetargi. Liczba przetargów i marżowość tych przetargów z powodu dużej konkurencji dramatycznie spadła" - powiedział.

W zakładzie w Lublinie planowane jest utworzenie oddziału, w którym zatrudnionych ma być kilkadziesiąt osób. Mają tu być produkowane buty z wykorzystaniem komponentów zamawianych z zewnętrznych firm.

Grupa Kapitałowa Protektor specjalizuje się w produkcji obuwia ochronnego, militarnego, strażackiego i trekkingowego. Oprócz zakładu w Lublinie posiada zakład w Czechach i dwa w Mołdawii.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane