Trwają przymiarki do obsadzenia nowej KRRiT

PAP
opublikowano: 08-07-2010, 19:30

Jan Dworak, prof. Stefan Pastuszka, Witold Graboś, Jerzy Sosnowski, Witold Kołodziejski, Barbara Bubula, Piotr Boroń - to, według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł sejmowych, możliwe kandydatury do  nowego składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Zgodnie z Ustawą o radiofonii i telewizji KRRiT liczy pięciu członków. Dwóch wskazuje Sejm, jednego - Senat, dwóch - prezydent. Żaden z klubów parlamentarnych ani prezydent elekt Bronisław Komorowski nie wskazali jeszcze oficjalnie swoich kandydatur, ale rozmowy na ten temat już się toczą.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, uzgodnionego kandydata ma już PSL. Ludowcy zbierali podpisy pod kandydaturą prof. Stefana Pastuszki. To historyk, w latach 1993-1997 wiceprzewodniczący senackiej komisji kultury, zasiadał też w komisjach: Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. Przez dwa lata (od 1995 do 1997) był wiceministrem edukacji narodowej.

Lewica - według nieoficjalnych informacji PAP - ma wystawić Witolda Grabosia. Zasiadał on już w Krajowej Radzie - w latach 1995-2001 był jej wiceprzewodniczącym. W latach 2002-2006 był prezesem nieistniejącego już Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

Politycy PO zastrzegają, że klub nie podjął jeszcze decyzji w sprawie swoich kandydatur. Nieoficjalnie wymieniają m.in. nazwisko Jerzego Sosnowskiego - pisarza, dziennikarza radiowej Trójki. Sam Sosnowski w rozmowie z PAP pozostawił te doniesienia bez komentarza.

"Nie potwierdzam, nie zaprzeczam" - powiedział też PAP inny, wymieniany przez PO kandydat na członka KRRiT - były prezes TVP Jan Dworak. Według informacji PAP Dworak miałby zostać zgłoszony jako jeden z prezydenckich członków KRRiT.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika także, że PiS zgłosi do nowej KRRiT jej obecnych członków: przewodniczącego Witolda Kołodziejskiego, Barbarę Bubulę i Piotra Boronia.

Nową KRRiT trzeba wybrać po tym, jak pierwszy raz w historii tego konstytucyjnego organu, Sejm, Senat i prezydent odrzucili sprawozdanie z działalności KRRiT w poprzednim roku. Zgodnie z Ustawą o rtv oznacza to, że kadencja Rady wygasa.

Krajowa Rada, która - jak mówi konstytucja - stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji. Do zadań KRRiT należy m.in. projektowanie w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów kierunków polityki państwa w dziedzinie radiofonii i telewizji; przyznawanie koncesji na rozpowszechnianie i rozprowadzanie programów radiowych i telewizyjnych; uznawanie za nadawcę społecznego lub odbieranie tego przymiotu; kontrola działalności nadawców.

Jedną z najistotniejszych kompetencji KRRiT jest jednak wybór rad nadzorczych w TVP i Polskim Radiu. Dodatkowo - jeśli wejdzie w życie projektowana przez PO nowelizacja Ustawy o rtv - KRRiT zyska kompetencję powoływania (na wniosek rady nadzorczej) członków zarządu, w tym prezesa w TVP i Polskim Radiu.

Do czasu powołania nowej KRRiT obowiązki pełnią członkowie dotychczasowej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Media / Trwają przymiarki do obsadzenia nowej KRRiT