Trzeba przewidzieć rozwój firmy

Marcin Złoch
14-04-2003, 00:00

Wkrótce ERP wyjdzie poza mury przedsiębiorstw — dzięki upowszechnieniu bezprzewodowej transmisji danych i przenośnych urządzeń PDA.

Modelowa infrastruktura informatyczna, według dostawców urządzeń, składa się co najmniej z czterech serwerów i — dodatkowo — z maszyn mających archiwizować dane. Pierwszy serwer to urządzenie, na którym pracuje baza danych aplikacji wspomagającej zarządzanie. Drugi — to serwer, na którym uruchomiona jest sama aplikacja. Te dwa serwery przeważnie połączone są w klaster i w wypadku awarii jednego, drugi powinien przejąć jego zadania. Trzeci serwer, tzw. testowy, służy do przeprowadzania symulacji nowych funkcjonalności i próbnych instalacji nowych modułów oprogramowania. Ostatnie urządzenie to serwer backupowy, połączony z bazą danych. To do niego dołączane są narzędzia archiwizacji.

Konsolidacja serwerów

— Alternatywnie dla rozwiązań klastrowych proponujemy konsolidację serwerów. Nie zawsze potrzebne są dwie maszyny. Oferowane przez nas systemy pozwalają dzielić zasoby serwera. Umożliwia to utworzenie wielu serwerów wirtualnych w jednym urządzeniu. W obrębie jednej obudowy można umieścić kilka modułów aplikacji ERP. Dzięki domenom i partycjom wystarczy jedno urządzenie plus zewnętrzne macierze do gromadzenia danych — twierdzi Artur Smorga, dyrektor marketingu Sun Microsystems Polska.

Konkurenci

Systemy wspomagające zarządzanie mogą pracować na wielu platformach sprzętowych. To zadaniem dostawcy oprogramowania jest określenie, która platforma sprzętowa pozwoli najwydajniej współpracować z daną aplikacją. Najpopularniejsze są trzy: intelowska, uniksowa i mainframe. Przy wyborze i budowie infrastruktury IT firma powinna kierować się przewidywaną wielkością instalacji. Jeżeli z systemu ERP ma korzystać do kilkudziesięciu jednoczesnych użytkowników, najczęściej wybierana jest platforma Intela. Przy tej liczbie licencji występuje najkorzystniejszy stosunek ceny do wydajności urządzeń.

— Jeżeli liczba użytkowników ma być większa, uzasadniony jest wybór platformy bardziej stabilnej. Dla kilkuset jednoczesnych użytkowników odpowiednim rozwiązaniem jest wdrożenie systemu ERP na serwerze uniksowym, powyżej 500 najodpowiedniejszy będzie serwer klasy mainframe — informuje Piotr Pająk, odpowiedzialny za pSeries w IBM Polska.

Oczywiście, nie jest to ostateczna recepta. W praktyce zdarzają się instalacje dla 50 użytkowników na serwerach uniksowych i dużo większe na intelowskich. Do rzadkości nie należą instalacje mieszane.

Z perspektywą

Planując utworzenie infrastruktury informatycznej w firmie, należy wziąć pod uwagę przyszły rozwój przedsiębiorstwa.

— Jeżeli na początku dokona się złego wyboru platformy sprzętowej, to w znacznym stopniu można ograniczyć rozwój systemu IT. Zły ruch może pociągnąć za sobą kolejne wydatki związane ze sprzętem i oprogramowaniem. Zazwyczaj małe firmy zaczynają od maszyn intelowskich, a z czasem przechodzą do technologii uniksowych — twierdzi Piotr Brychczyński, kierownik ds. produktu odpowiedzialny ze serwery PA-RISC, Alpha i Itanium w HP Polska.

Jeżeli firma nie chce wymieniać całej infrastruktury IT, powinna uwzględnić plany dalekosiężnego rozwoju.

— Kiedy firma się rozrasta, po dołożeniu odpowiednich komponentów, ten sam system powinien wydajnie pracować. Analogicznie do warstwy sprzętowej powinna rozwijać się warstwa oprogramowania — uważa Piotr Pająk.

Bez przystanków

Istotnym kryterium wyboru platformy sprzętowej dla systemów ERP jest niski poziom awaryjności urządzeń. Ten aspekt odgrywa szczególną rolę w przedsiębiorstwach produkcyjnych, w których infrastruktura IT powinna bezawaryjnie działać cały czas. Najbardziej zaawansowane serwery oferują niezawodność na poziomie 99,999 proc., co oznacza 5-minutowy przestój w ciągu roku.

— Serwery intelowskie nie mają zainstalowanych mechanizmów przewidujących wystąpienie awarii. Wyższy poziom zabezpieczeń i usługi serwisowe oferują serwery uniksowe. Maszyny klasy mainframe są najstabilniejsze — przekonuje Piotr Pająk.

Zachować dane

Platforma sprzętowa dla systemu ERP nie ogranicza się jedynie do serwerów. Integralną jej częścią są systemy pamięci masowych. Dostrzegalna jest ostatnio tendencja wyprowadzania archiwizowanych danych na zewnątrz serwera. Urządzeniami archiwizującymi mogą być macierze dyskowe lub biblioteki taśmowe, coraz częściej połączone w dedykowane sieci.

— W systemach ERP praktycznie nie stosuje się rozwiązań obejmujących składowanie danych na wewnętrznych dyskach serwerów. Powszechnie stosowane są zewnętrzne systemy magazynowania informacji. Macierze dyskowe gwarantują wyższą dostępność i wydajność oraz bardziej zaawansowane niż serwery zabezpieczenia chroniące przed utratą danych — wyjaśnia Piotr Brychczyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Trzeba przewidzieć rozwój firmy