Trzeba przyjąć nowe dyrektywy

Ewa Bęczkowska
opublikowano: 19-02-2001, 00:00

Trzeba przyjąć nowe dyrektywy

Po 1985 roku przyjęto tzw. nowe podejście do harmonizacji przepisów technicznych w Unii Europejskiej. Istota podejścia sprowadza się do kilku reguł. Przedmiotem harmonizacji są wyłącznie przepisy związane z bezpieczeństwem, zdrowiem, a także ochroną środowiska.

Dyrektywy harmonizacyjne formułują tylko zasadnicze wymagania, natomiast szczegóły techniczne zawarte są w odpowiednich, ujednoliconych normach europejskich EN, których stosowanie jest dobrowolne. Jeśli wyrób spełnia wymagania dyrektyw i oznaczony jest znakiem CE, ma prawo być wprowadzony na rynek dowolnego państwa członkowskiego UE.

Uzupełnieniem nowego podejścia jest przyjęte w 1989 roku tzw. globalne podejście do badań i certyfikacji.

Określa ono zasady oceny zgodności wyrobów z przepisami oraz normami. Wyodrębniono w nim osiem modułów, z których każdy opisuje pewną mniej lub bardziej rozbudowaną procedurę, a także zasady stosowania oznaczenia CE.

Według tego podejścia, interwencja prawa oraz władz publicznych ogranicza się do minimum, pozostawiając przedsiębiorcom jak największy wybór sposobów wypełnienia ich publicznych zobowiązań.

Dyrektywy nowego podejścia dotyczą wyrobów, które są wprowadzone na rynek krajów Unii Europejskiej po raz pierwszy. Większość z nich przewiduje tzw. okres przejściowy, podczas którego producent może w zależności od wyrobu stosować się do danej dyrektywy lub do przepisów obowiązujących w jego kraju obowiązujących w dniu rozpoczęcia okresu przejściowego (najczęściej jest to dzień wejścia w życie dyrektywy).

Dyrektywy zobowiązują producenta do sporządzenia dokumentacji technicznej, która potwierdzi zgodność wyrobu z wymaganiami. Dokumentacja stanowi czasami część systemu jakości, powinna obejmować: projektowanie, wytwarzanie i działanie wyrobu.

Ewa Bęczkowska

e.beczkowska@pb.pl tel. (22) 611-62-17

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bęczkowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trzeba przyjąć nowe dyrektywy