Trzeba wykształcić pracowników

Jacek Pochłopień
opublikowano: 14-05-1999, 00:00

Trzeba wykształcić pracowników

Aby wdrożenie systemu zarządzania jakością zakończyło się sukcesem, trzeba zadbać o dobrą edukację odpowiedzialnego za nie pełnomocnika zarządu. Rynek usług szkoleniowych dla firm, które chcą wdrożyć ISO, jest nasycony.

Nie brakuje firm gotowych przeszkolić personel firmy, która chce uzyskać certyfikat ISO.

— Na polskim rynku jest kilkadziesiąt profesjonalnych firm, zajmujących się szkoleniami i wdrożeniami ISO. Poziom wykładowców jest dość dobry, jeśli idzie o ogólne problemy. Jednak gdy przechodzimy do tematów związanych z TQM, statystyką, narzędziami QS 9000 itp., większości z nich brakuje praktycznych doświadczeń. Wiele do życzenia pozostawia warsztat trenerów i konsultantów — duża część wykładowców nie przeszła treningu z zakresu technik przygotowania i prowadzenia szkoleń, komunikacyjnych (np. NLP), budowania zespołów, zarządzania zmianą czy project management — stwierdza Dariusz Wierchoła z Ośrodka Doradztwa i Treningu Kierowniczego.

Popularność ISO rośnie, więc nie ma kłopotu z popytem.

— Zauważyliśmy wzrost zainteresowania szkoleniami tego typu w 1998 i 1999 r. — stwierdza Dorota Złotkiewicz, prezes zarządu Quality Management Centre.

Dobra selekcja

Ważny jest wybór pracowników, którzy wezmą udział w szkoleniu. Kierownictwu firmy wystarczy wiedza ogólna. Kluczową postacią jest ktoś inny.

— Przede wszystkim trzeba przeszkolić pełnomocnika ds. systemu jakości. Następnie kierownictwo (zarząd, dyrekcję) w zakresie odpowiedzialności za nadzór strategiczny nad systemem jakości. Dalsze szkolenia powinny być integralną częścią wdrożenia systemu. Odradzam zaawansowane szkolenia wewnątrz firmy na długo przed rozpoczęciem wdrożenia — przestrzega Dariusz Wierchoła.

Nie tylko cena

Podobnie jak w przypadku doradztwa czy certyfikacji, także i tu warto przemyśleć swoją decyzję.

— Wstępna cena nie jest najważniejszym kryterium wyboru. Należy sformułować na piśmie oczekiwania, zebrać oferty kilku firm, sprawdzić ich referencje i wybrać propozycję, która najlepiej pasuje do potrzeb — doradza Dariusz Wierchoła.

Jacek Pochłopień

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Pochłopień

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Trzeba wykształcić pracowników