Trzech chce zbudować system IT dla Warty

O budowę systemu IT dla ubezpieczyciela walczą Sollers z Guidewire’em, Atena oraz Infovide Matrix. Asseco nie złożyło oferty.

W decydującą fazę wkracza największy w drugiej połowie roku przetarg informatyczny w branży ubezpieczeniowej. Chodzi o system likwidacji szkód dla łączących się Warty i HDI. W wyniku fuzji tych towarzystw powstanie drugi gracz na polskim rynku ubezpieczeniowym. Rodzący się gigant potrzebuje nowych rozwiązań IT.

Miesiąc temu informowaliśmy, że przetargiem na nowy system do likwidacji szkód jest zainteresowanych pięć firm. Wśród nich miało być Asseco Poland oraz polska spółka firmy Sollers wraz z amerykańskim Guidewire’em. Ci rywale już raz spotkali się w PZU i górą był wówczas duet polsko-amerykański. Według naszych rozmówców, na polu walki pozostały tylko trzy podmioty. Oferty w przetargu złożyły Sollers z Guidewire’em, Atena i Infovide-Matrix — twierdzą osoby zbliżone do postępowania.

Tania ścieżka

Katarzyna Drewnowska, rzeczniczka Asseco Poland, informuje, że firma nie złożyła oferty w przetargu. To oznacza, że zadowoli się uzyskanym miesiąc temu kontraktem na utrzymaniei rozbudowę starego systemu centralnego Warty, który został zbudowany jeszcze przez Prokom. Warta zrezygnowała z tworzenia nowego systemu ze względów oszczędnościowych.

Po zakupie przez niemieckiego Talanksa nie zdecydowała się na dużą inwestycję, tylko na tymczasowe rozwiązanie polegające na unowocześnieniu dzieła Prokomu. Za kilka lat może wrócić do tematu. Według naszych rozmówców, ubezpieczyciel może pójść tą samą ścieżką w przypadku systemu do likwidacji szkód.

Na razie faworytem jest konsorcjum Sollersa i Guidewire’a, ale jeśli Warta zdecyduje się na tanie rozwiązanie, wzrosną szanse dwóch pozostałych firm walczących o zamówienie. Na rynku mówi się, że ubezpieczyciel zamierza wydać na system tylko kilka milionów złotych. Tymczasem za nowy system dla PZU polsko-amerykański duet zgarnie około 300 mln zł.

— System dla firmy tych rozmiarów powinien kosztować kilkadziesiąt milionów złotych — mówi przedstawiciel jednego z oferentów.

Na razie faworytem jest konsorcjum Sollersa i Guidewire’a, ale jeśli Warta zdecyduje się na tanie rozwiązanie, wzrosną szanse dwóch pozostałych firm walczących o zamówienie.

Własnej roboty

Sopocka Atena, która konkuruje z Sollersem i Guidewire’em, wywodzi się z rynku ubezpieczeniowego i pochodzące z niego zlecenia stanowią główne źródło jej przychodów.Powstała ponad 10 lat temu w wyniku wyodrębnienia z Ergo Hestia działu IT. Jej głównymi klientami — oprócz sopockiego ubezpieczyciela — są m.in. Aegon, Allianz czy Gothear.

Dla Warty firma wykonała dwa lata temu platformę do sprzedaży polis za pośrednictwem banków. W tym roku, pierwszy raz w historii, przychody Ateny mogą osiągnąć próg 100 mln zł. Mniejsze doświadczenie w branży ubezpieczeniowej ma Infovide-Matrix, drugi rywal konsorcjum. Choć giełdowa spółka doradzała w kwestiach informatycznych największym towarzystwom na rynku, nie może pochwalić się wieloma dużymi wdrożeniami. Z naszych informacji wynika, że podobnie jak Atena firma wystartowała w przetargu z własnym produktem. Zwycięzca ma zostać wyłoniony do końca roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu