Trzeci dzień osłabienia złotego

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 11-03-2014, 10:33

Złoty rozpoczął dzień od osłabienia. Traci on na wartości pomimo widocznej poprawy nastrojów na rynkach światowych.

Jako, że taka sytuacja zdarza się dość rzadko, więc w kolejnych godzinach można oczekiwać jego umocnienia.

Wtorkowy poranek przynosi kontynuację wczorajszego osłabienia złotego w relacji do głównych walut. O godzinie 09:45 kurs EUR/PLN testował poziom 4,2160 zł, USD/PLN 3,0415 zł, a CHF/PLN 3,4630 zł. To już trzeci kolejny dzień gdy polska waluta traci na wartości.

U źródeł wczorajszej przeceny, a w jakieś części też dzisiejszej, leżały słabe weekendowe dane z Chin i Japonii oraz utrzymujące się obawy o sytuację na Krymie. Do tego można dodać sytuację na wykresach polskich par, czy też próby osłabienia eurodolara, co tradycyjnie ma negatywne przełożenie na złotego.

W weekend i w poniedziałek w nocy inwestorzy poznali serię rozczarowujących raportów makroekonomicznych z Chin i Japonii.  W lutym nieoczekiwanie chiński eksport spadł zamiast wzrosnąć, co przełożyło się na powstanie deficytu w handlu zagranicznym, budząc jednocześnie obawy o zbyt silne hamowanie tamtejszej gospodarki. W podobny sposób mogą niepokoić dane o rekordowym deficycie Japonii na rachunku obrotów bieżących oraz o niższym od prognoz i wstępnych szacunków wzroście dynamiki PKB w IV kwartale 2013 roku. Raporty te sugerują, że pomimo ultraluźnej polityki monetarnej prowadzonej przez Bank Japonii i trwającego od jesieni 2012 roku osłabienia jena, kondycja japońskiej gospodarki pozostawia dużo do życzenia. W to wszystko jeszcze "wmieszała" się sytuacja na Krymie, która wprawdzie nie odgrywa już pierwszoplanowej roli, ale dalej absorbuje uwagę inwestorów. Zwłaszcza w naszej części Europy.

Dziś, pomimo widocznej na rynkach lekkiej poprawy nastrojów, złoty dalej pozostaje pod presją sprzedających. To kontynuacja tendencji z piątku i poniedziałku. Można oczekiwać, że o ile w kolejnych godzinach nastroje w Europie, a później w USA się nie pogorszą, to złoty zacznie powoli się umacniać, odrabiając poranne straty. Realna jest perspektywa powrotu do poziomów z wczorajszego zamknięcia, czy spadek euro poniżej 4,20 zł, cofnięcie amerykańskiego dolara do 3,02 zł i powrót szwajcarskiego franka do 3,4560 zł. Szanse na taki ruch są, gdyż popołudniowe kalendarium jest praktycznie puste, dlatego też brakuje potencjalnych czynników mogących popsuć obecne umiarkowanie pozytywne nastroje na rynkach finansowych.

W kolejnych dniach złoty będzie pozostawał pod głównym wpływem sytuacji na rynkach globalnych, których elementem będzie sytuacja wokół Krymu. Jedynym wyjątkiem będzie piątek. Wówczas Główny Urząd Statystyczny opublikuje najnowsze, bo lutowe dane o cenach towarów i usług konsumpcyjnych (inflacja CPI), co będzie stanowiło bezpośrednie odniesienie do polityki monetarnej w Polsce i może mieć wpływ na notowania złotego.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas, Admiral Markets Polska

Polecane