Trzecia edycja konkursu została rozstrzygnięta

Małgorzata Gula
15-10-2001, 00:00

Trzecia edycja konkursu została rozstrzygnięta

O wpływie informacji na jakość obrotu gospodarczego nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Świadczy o tym chociażby tegoroczna nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii, przyznana uczonym, którzy dowiedli, iż gospodarki, cechujące się płynnym obiegiem wiadomości, rozwijają się najprężniej.

Dlatego tak ważne jest promowanie spółek dbających o rzetelne informowanie rynku o swojej kondycji finansowej oraz planach na przyszłość. Temu właśnie celowi służy organizowany przez Fundację Rozwoju Rachunkowości w Polsce konkurs na najlepsze sprawozdanie finansowe spółki publicznej.

Konkurs został zorganizowany już po raz trzeci. Jego patronami honorowymi są Komisja Papierów Wartościowych i Giełd i Giełda Papierów Wartościowych, a partnerem medialnym „Puls Biznesu”.

Celem konkursu jest promowanie najlepszych z punktu widzenia wartości użytkowej dla akcjonariuszy i inwestorów sprawozdań finansowych.

Oprócz raportu rocznego składanego obligatoryjnie do KPWiG wiele spółek publicznych wydaje raporty roczne w formie graficznej. Oba te sprawozdania są podstawowym źródłem informacji o emitencie, potrzebnym do przeprowadzenia analizy sytuacji finansowej, która w zasadniczy sposób wpływa na decyzje inwestorów. Dlatego przedmiotem konkursu były oba sprawozdania, z położeniem większego nacisku na raport w formie graficznej.

Kapituła konkursu oceniała nadesłane raporty roczne w dwóch grupach:

- banki i instytucje finansowe,

- firmy produkcyjne, handlowe i usługowe.

Pierwszy etap polegał na weryfikacji sprawozdań finansowych pod kątem opinii biegłego rewidenta, z zastrzeżeniem do badanego sprawozdania.

Kolejny etap obejmował szczegółową analizę raportów w podziale na cztery bloki tematy- czne:

- pisemne sprawozdanie zarządu,

- zastosowane zasady rachunkowości,

- wartość informacyjna i marketingowa raportu rocznego,

- wartość edytorska raportu rocznego.

Zakończeniem tego etapu było wytypowanie kandydatów do wyróżnień w ramach wymienionych czterech bloków tematycznych. Ostatnim etapem pracy było podsumowanie punktów przyznanych wszystkim uczestnikom konkursu i przyznanie nagród głównych.

Nagrodę główną III edycji konkursu na „Najlepsze sprawozdanie finansowe spółki publicznej” otrzymały:

- w kategorii banki i inwestycje finansowe — Bank Polska Kasa Opieki SA,

- w kategorii firmy produkcyjne, handlowe i usługowe — Polski Koncern Naftowy Orlen.

Małgorzata Gula

dyrektor zarządzający Fundacji Rozwoju Rachunkowości w Polsce

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Gula

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trzecia edycja konkursu została rozstrzygnięta