Trzecie koty za płoty

Jacek Zalewski
opublikowano: 11-02-2005, 00:00

Bez specjalnych emocji wystartowała wczoraj trzecia sejmowa komisja śledcza — do zbadania prawidłowości prywatyzacji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. W sejmowej nomenklaturze otrzymała kod SPZU i będzie obradować w Sali Kolumnowej naprzemiennie z SORN, czyli komisją o najdłuższej nazwie nowoczesnej Europy badającej Orlen. W składzie SPZU nie zasiadają sami nowicjusze — odnajdujemy posła Bogdana Lewandowskiego, weterana komisji wyświetlającej Rywingate, noszącej kryptonim SRTV. Stacje telewizyjne (TVP 3 oraz TVN 24) postanowiły nie dyskryminować nowej komisji i będą także jej przesłuchania relacjonować na żywo.

Po pierwszym dniu komisja zebrała oceny niejednoznaczne. Trzeba przyznać, że posłowie byli merytorycznie przygotowani nie najgorzej. Z drugiej jednak strony — dosłownie od pierwszych pytań wiadomo, że SPZU nie uniknie grzechu poprzedniczek, albowiem jej członkowie już na samym starcie mają gotowe tezy sprawozdania końcowego. Kiedy pyta poseł Bogdan Lewandowski z SdPl (dawniej SLD) — to wiadomo, że najbardziej interesują go hipotetyczne ciemne sprawki ministrów AWS-owskich, ze wskazaniem na Aldonę Kamelę-Sowińską. Z kolei prawica dopytuje się głównie o decyzje kojarzonej z Unią Wolności wiceminister Alicji Kornasiewicz. I tak dalej...

Wczoraj posłowie próbowali dobrać się do polityków przez osoby dwóch przesłuchiwanych w charakterze świadków byłych dyrektorów departamentów z resortu skarbu — Huberta Kierkowskiego i Karola Miłkowskiego. Wyszło jednak na to, że sytuacja z urzędnikami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Ministerstwa Kultury, którym w sprawie Rywina komisja śledcza łatwo udowodniła bezpośrednie powiązania z nieczystymi zagraniami politycznych dysponentów, tym razem się nie powtórzy. Dosyć nachalnie stawiana przez posłów teza, iż Eureko było z góry wyznaczonym zwycięzcą prywatyzacyjnego wyścigu po PZU, nie będzie tak prosta do udowodnienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trzecie koty za płoty