Trzęsienie ziemi na parkietach giełdowych

Arkadiusz Trzciołek, Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 04-01-2016, 18:19

Początek 2016 roku przyniósł zdecydowane ochłodzenie i spadki temperatur w Europie nawet poniżej -10 stopniu Celsjusza. Ujemna temperatura panuje dzisiaj również na giełdach na całym świecie.

Pierwsza sesja giełdowa w tym roku nie nastraja pozytywnie inwestorów, którzy powrócili na rynek po przedłużonym weekendzie. Niezależnie czy zwrócimy uwagę na największe indeksy w Azji, Europie czy też Ameryce Północnej oraz Południowej, wszędzie zauważymy, że króluje kolor czerwony.

Ochłodzenie nastrojów wśród kupujących zostało spowodowane przez publikację indeksu PMI dla Chin przygotowywanego przez Markit oraz Caixin. Dane za grudzień wskazały na spadek wskaźnika dla przemysłu do 48,2 punktów, z poziomu 48,6 w listopadzie. Okazało się to o tyle negatywne dla wydarzeń na rynkach finansowych, gdyż konsensus wskazywał na niewielką poprawę PMI do 48,9. W odpowiedzi na takie dane zanotowane zostały istotne spadki notowań wielu spółek, a po tym jak indeks CSI 300 zanotował 7% stratę zawieszony został handel na giełdzie o godzinie 13:34 czasu lokalnego, gdyż wcześniejsze zawieszenie notowań po spadkach o 5% nie powstrzymało inwestorów od sprzedaży akcji.

Potężne straty, który obserwowaliśmy w Chinach wpłynęły na sentyment widziany na pozostałych rynkach. Lukami spadkowymi otworzyły się notowania w Europie. Straty na największych rynkach przekraczają 2% a w przypadku niemieckiego DAXa jest to ponad 4%. Nie powinno to dziwić, gdyż niemiecka gospodarka charakteryzuje się istotną ekspozycją na wydarzenia w Chinach.  Największe spadki notują spółki z sektora energetyczne (RWE oraz E.ON) oraz motoryzacyjnego (BMW, Daimler oraz Volkswagen). Taka wyprzedaż akcji – tracą wszystkie spółki notowane w indeksie – przyczynia się do jednego z najgorszych otwarć w roku z jakimi mieliśmy do czynienia historycznie na indeksie DAX.

Niekorzystne rozwój wypadków w Chinach ma bezpośredni wpływ na ceny na rynkach surowców. Do czynienia z dużą przeceną mamy na rynku metali przemysłowych, gdzie cena miedzi spada o ponad 3%. W takim wypadku nie jest niespodzianką, że mocno spadły notowania KGHM. Cena akcji potentata na rynku miedzi po raz kolejny spadła poniżej 60 złotych (-6,3%). O ile KGHM jest dzisiaj najgorszą spółką w indeksie WIG 20, to wiele innych firm notuje również pokaźne straty. Na plusie dzień zamknął jedynie Cyfrowy Polsat zyskując 0,6%. Z danych gospodarczych zauważamy, że niewielkiej poprawie uległa inflacja, która według wstępnych danych wynosi -0,5% w ujęciu rok do roku (z -0,6% w listopadzie). Jednak tutaj kończy się pozytywny wydźwięk tej publikacji, gdyż oczekiwania wskazywały na poprawę w okolice -0,4% r/r.

Na minusie otworzyły notowania również największe indeksy na Wall Street. Straty zostały jednak powiększone po bardzo słabiej publikacji indeksu ISM dla przemysłu, dla indeksu S&P 500 jest to ponad 2,5%. Rynek szeroko oczekiwał, że miara ta ulegnie poprawie w grudniu, jednak na przekór tym prognozom, mieliśmy do czynienia ze spadkiem do poziomu 48,2. Szczególnie negatywnie wypadł subindeks zatrudnienia, co może okazać się negatywnym prognostykiem przed piątkowym raportem z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych.

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Trzciołek, Analityk Rynków Finansowych XTB

Polecane