Czytasz dzięki

Trzy banki centralne, trzy problemy

Bartosz Sawicki Kierownik Departamentu Analiz DM TMS Brokers S.A.
opublikowano: 29-04-2015, 09:14

Sesja azjatycka stoi pod znakiem skromnej korekty osłabienia dolara amerykańskiego z ostatnich kilku dni.

Po wczorajszym wystrzale kursu do 0,8025 najsłabszy jest dolar australijski. EUR/USD cofa się do 1,0970. EUR/PLN stoi w okolicach 4,00. Rentowność amerykańskich dziesięciolatek jest przy 1,84.

Trzy banki centralne podejmą dziś decyzje o koszcie pieniądza. Najważniejszy z nich to oczywiście Fed, ale paradoksalnie te posiedzenie budzi stosunkowo mało kontrowersji. Nie będzie wieńczone ani przez nowe projekcje makro, ani przez konferencję J. Yellen. Zasadnicza kwestia to percepcja ostatniej serii słabych danych. Jeśli władze przypiszą ją czynnikom jednorazowym i nie zmienią optymistycznej oceny perspektyw największej światowej gospodarki to zapewne wywoła to krótkotrwałą ulgę w notowaniach ostro przecenionego w ostatnich dniach dolara. By mógł on ponownie mógł wejść w trwały trend aprecjacyjny potrzebne będą takie wartości odczytów makro, które przekonają rynek, że będący w trybie wait and see Fed nie zawaha się podnieść stóp we wrześniu. Rynek stopy obecnie prawdopodobieństwo takiego ruchu wycenia na 20 proc., jeszcze przed marcowym  posiedzeniem FOMC wynosiło ono blisko 40 proc. Pokazuje to dobitnie jak bardzo obniżyła się poprzeczka oczekiwań względem terminu pierwszej podwyżki.

Już o 9:30 poznamy decyzję Riksbanku. Szwedzkie władze monetarne po poluzowaniu w pierwszym kwartale (w tym na nadzwyczajnym posiedzeniu 18 marca) stoją przed trudnym wyborem i wysyłały ostatnio rynkowi sprzeczne sygnały. Stąd też mocny podział wśród instytucji ankietowanych przez Bloomberga. Brak obniżki stóp oraz utrzymanie QE w niezmienionym kształcie wywołają silne zniżki EUR/SEK (obecnie 9,3350). Biorąc pod uwagę, że bank pozytywnie ocenia efekt swoich poczynań (słaba korona i obniżenie się rynkowych stóp) jawi się nam to jako najbardziej prawdopodobny scenariusz.

W końcu o 23:00 o stopach zdecyduje RBNZ. Władze monetarne nie przejdą obojętnie obok umocnienia waluty przy jednoczesnych spadkach na rynku nabiału. Bardzo łagodne stanowisko skoncentrowane na niezadowoleniu z poziomu kursu jest bardzo prawdopodobne, a niewykluczona jest też nieoczekiwana przez rynek obniżka stóp. W takim wypadku kurs NZD/USD powróci pod 0,77, a AUD/NZD będzie kontynuował marsz na 1,06.

Na froncie danych środowa sesja również prezentuje się obficie. Przy jasnych perspektywach polityki ECB dane o agregatach pieniężnych i wstępne wartości wskaźników inflacyjnych z Niemiec mają mniejsze znaczenie. Wydarzeniem dnia jest odczyt tempa wzrostu amerykańskiej gospodarce w pierwszych trzech miesiącach 2015 roku. Spodziewane jest obniżenie się dynamiki z 2,2 do 1 proc. na fali strajków w portach na zachodnim wybrzeżu oraz niskich temperatur ograniczających aktywność gospodarczą.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki Kierownik Departamentu Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane