Trzy firmy walczą o 500 mln zł

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 17-10-2006, 00:00

Agusta, Eurocopter i Świdnik złożyły wnioski o dopuszczenie do przetargu na dostawę helikopterów medycznych.

Wczoraj minął termin składania wniosków o dopuszczenie do przetargu na dostawę śmigłowców dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zwycięzca dostarczy 23 helikoptery i jeden symulator lotów do szkolenia pilotów. Kontrakt jest wart około 500 mln zł.

— Otrzymaliśmy trzy wnioski. Złożyły je Agusta, Eurocopter i PZL Świdnik — informuje Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia odpowiedzialny na przetarg.

Włoska Agusta zapowiadała uczestnictwo w przetargu (jeden z jej śmigłowców jest już używany przez polskie pogotowie lotnicze). Nie dziwi też start francuskiego Eurocoptera. Niespodzianką natomiast jest złożenie wniosku przez PZL Świdnik.

— Złożyliśmy wniosek samodzielnie, ale nie możemy powiedzieć, jaki śmigłowiec oferujemy — mówi Jan Mazur, rzecznik PZL Świdnik.

Spółka może zaoferować medyczną wersję śmigłowca PZL Kania. Produkuje jednak także kadłuby do helikopterów Agusty, ma więc szansę na udział w kontrakcie, jeśli wygrają go Włosi. Z drugiej strony, na kooperacji może zyskać Agusta, jeśli kontrakt dostanie Świdnik.

Przedstawiciele lotniczego pogotowia zapewniali, że w przetargu nikt nie dostanie taryfy ulgowej. Kontrakt nie przewiduje offsetu. Za złożenie oferty z najniższą ceną uczestnik przetargu może otrzymać 50 punktów, parametry techniczne i warunki eksploatacyjne wyceniane są po 25. Helikoptery mają być dostarczone do 2010 r. Zamówienie finansuje budżet.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu