Trzy innowacyjne spółki godne uwagi

MBL, KZ
opublikowano: 20-08-2012, 00:00

Inifinity8, autoryzowany doradca rynku NewConnect, umieścił na liście polecanych spółek Plasmę System, Synektik i LUG.

Innowacyjność, duży potencjał wzrostu spółki i rynku, na którym działa to atuty trzech spółek z małej giełdy, wyróżnionych przez analityków Inifinity8. To nowy na rynku podmiot, który stara się o licencję domu maklerskiego, a na razie próbuje zagospodarować niszę, jaką jest

NewConnect. W premierowym, wydanym trzy tygodnie temu raporcie „Top pick” polecano ZWG, Mabion i BioMaximę. Tym razem na liście faworytów znalazły się Plasma System, Synektik i LUG.

Pierwsza z nich działa w branży inżynierii powierzchni. Analitycy Infinity8 szacują potencjał jej rozwoju na rynku lokalnym na 100 proc. Zwracają też uwagę na wysoką innowacyjnośćprzedsiębiorstwa. Połowa przychodów Plasmy System pochodzi od klientów z branży energetycznej, przemysłumaszynowego oraz chemicznego. W czerwcu spółka podpisała dwie znaczące umowy z elektrowniami. Pierwszy kontrakt zawarty z Elektrownią Połaniec opiewa na 4,5 mln zł, drugi z Tauron Wytwarzanie ma wartość 0,75 mln zł. W 2011 r. Plasma System wypracowała 1,2 mln zł zysku netto.

W pierwszej połowie tego roku zarobek sięgnął już 1,7 mln zł. Średnia sesyjna wartość obrotu akcjami w pierwszym półroczu wyniosła 5,1 tys. zł. Większym zainteresowaniem cieszą się akcje Synektika, innej z polecanych firm. Na ostatnich stu sesjach przeciętna wartość handlu wyniosła prawie 22 tys. zł. Synektik jest dostawcą produktów i usług z obszaru diagnostyki obrazowej i medycyny. Jest to pierwszy w kraju producent radiofarmaceutyków stosowanych w diagnostyce onkologii. Produkcja odbywa się w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Spółka zakłada, że w najbliższym czasie osiągnie 50-procentowy udział w rynku krajowym.

W tym roku rozpoczęła przygotowania do rozpoczęcia produkcji radiofarmaceutykóww Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Analitycy zwracają uwagę na dynamiczny rozwój rynku, na którym działa spółka. Dwa lata temu polski rynek diagnostyki osiągnął wartość 0,7 mld zł, w tym roku jest to 1 mld zł. Synektik wciąż jednak notuje straty: w 2011 r. wyniosła 1,4 mln zł, po pierwszym półroczu 2012 r. 2,8 mln zł. Zyskiem, i to całkiem sporym, może się za to pochwalić LUG, zielonogórski producent opraw oświetleniowych. W 2011 r. firma zarobiła na czysto 3,7 mln zł, w pierwszym półroczu 2012 — 1,1 mln zł. LUG buduje przyczółki w różnych częściach świata. Ma biura handlowe m.in. w Londynie, Paryżu, Dubaju i w Brazylii.

— Spółka to, według nas, „Top Pick” NewConnect ze względu na dużą dynamikę wyników, innowacyjność produktów oraz plany związane z budową nowoczesnego zakładu produkującego komponenty LED — głosi raport Infinity8. Pierwszy etap budowy nowej fabryki zakończy się w 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBL, KZ

Polecane