Trzy miliardy dla Mazowsza

Izabela Tadra
opublikowano: 16-10-2007, 00:00

11 października w Brukseli podpisano Regionalny Program Operacyjny (RPO) dla Mazowsza. To poważny zastrzyk — trzy miliardy euro.

Województwo dostanie środki na infrastrukturę i kształcenie specjalistów

11 października w Brukseli podpisano Regionalny Program Operacyjny (RPO) dla Mazowsza. To poważny zastrzyk — trzy miliardy euro.

Uruchomienie regionalnych programów operacyjnych uczyni z województwa mazowieckiego największego unijnego beneficjenta w kraju.

Region ten w latach 2007- -13 otrzyma bowiem od Unii Europejskiej ponad 3 mld EUR, z czego 1,8 mld EUR w ramach RPO, 907 mln w ramach programu Kapitał Ludzki i około 340 mln na realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

To dziesięciokrotnie więcej niż latach 2004-06. I pieniądze, i szansa wielkie.

14 dróg w 7 lat

Na RPO województwa mazowieckiego składa się 8 priorytetów. W ich ramach stworzono listę 28 projektów kluczowych, na której znalazły się inwestycje, będące jakoby najistotniejsze dla regionu. Czy tak jest w istocie, można wątpić po tym, jak wicemarszałek województwa Jacek Kozłowski podczas briefingu podsumowującego sukcesy Mazowsza w Brukseli nie był w stanie wymienić żadnej z nich.

Najwięcej pieniędzy pochłonie regionalny system transportowy. Na ten priorytet trafi 538,5 mln EUR. Zapewni to m.in. otwarcie dla komunikacji lotniczej byłego lotniska wojskowego w Modlinie. Orientacyjny koszt to 190,4 mln zł (blisko 50 mln EUR).

— To projekt bardzo istotny, gdyż Okęcie z pewnością nie wytrzyma obciążenia związanego z przepływem pasażerów linii lotniczych, jakie czeka nas za kilka lat — wyjaśnił wicemarszałek.

Nie sprecyzował jednak, czy chodzi mu o turystów i kibiców przybywających na EURO 2012, czy o kolejne tysiące rodaków odlatujących do Wielkiej Brytanii...

Na liście priorytetów znalazły się jeszcze m.in.: tzw. paszkowianka, czyli nowe połączenie drogowe po zachodniej stronie Warszawy (od drogi 719 do węzła autostrady A2 — koszt szacowany dziś na niemal 33 mln zł, czyli 8,6 mln EUR), przebudowa drogi wojewódzkiej nr 631 relacji Nowy Dwór Mazowiecki — Warszawa (za 42 mln zł — 11 mln EUR) i drogi nr 719 relacji Warszawa — Kamion (122 mln zł — 32 mln EUR).

Pokaźnie dofinansowany będzie również priorytet „Tworzenie warunków dla rozwoju potencjału innowacyjnego i przedsiębiorczości” — 430 mln EUR.

Aż 47 mln EUR z tej kwoty zasili projekt o enigmatycznie brzmiącej nazwie „Przyspieszenie wzrostu konkurencyjności województwa mazowieckiego, przez budowanie społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy poprzez stworzenie zintegrowanych baz wiedzy o Mazowszu”...

Dla porównania, na budowę systemu gospodarki odpadami komunalnymi dla gmin rejonu ciechanowskiego przeznaczono tylko 88 mln zł (22,88 mln EUR), a na stację segregacji odpadów komunalnych dla Ostrołęki — 22 mln zł (5,72 mln EUR).

O wyższości Chopina

Plan rozwoju dla Mazowsza i przyznanie dofinansowania unijnego na lata 2007-13 zbiega się z mistrzostwami EURO 2012. Mistrzostwa te, zwłaszcza ostatnio, jawią się raczej jako złowieszczo nadciągające widmo i dopust boży niż szansa na rozwój krajowej infrastruktury czy poprawy atrakcyjności Polski jako kraju turystycznego.

— EURO 2012 jest ważne, ale nie jest priorytetem, a jego waga dla rozwoju Mazowsza jest przeceniana — ucina spekulacje i domysły Jacek Kozłowski.

Sam w czasie najbliższych 7 lat dostrzega datę znacznie jego zdaniem ważniejszą i wymagającą więcej uwagi niż piłkarskie mistrzostwa.

— Mówiłem to wiele razy i nadal jestem zdania, że przed mistrzostwami w 2012 r., czeka nas wydarzenie o wiele większej wagi i wymagają- ce większych nakładów. Na 2010 r. przypadają bowiem dwusetne urodziny Fryderyka Chopina, kompozytora silnie związanego z regionem Mazowsza. I tu upatruję szansy dla rozwoju bazy turystycznej i hotelowej, przebudowy i modernizacji sieci dróg, poprawy wizerunku naszego województwa. Chopin to przecież twórca światowej sławy — podkreśla Jacek Kozłowski.

3

mld EUR Tyle województwo mazowieckie dostanie od UE w latach 2007-13.

Izabela Tadra

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Izabela Tadra

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu