Trzy scenariusze po greckim "nie"

Po wyniku referendum, Grexit nie jest jeszcze przesądzony, ale staje się scenariuszem bazowym - uważa Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku.

Jego zdaniem, można jednak wyróżnić trzy ogólne scenariusze po wyniku referendum.

W tym najbardziej prawdopodobnym, Grecja usztywni swoje stanowisko w negocjacji z wierzycielami, ale wierzyciele mogą nie ustąpić – jeżeli nie byli gotowi ustąpić zanim pojawił się pomysł referendum, trudno sobie wyobrazić, dlaczego mieliby ustąpić dziś. Grecja nie spłaci do 20 lipca kredytu wobec EBC, EBC odetnie greckie banki od finansowania i wymusi na Grecji rezygnację z euro.

W scenariuszu drugim wierzyciele mogą lekko złagodzić swoje stanowisko (np. zgodzić się na rozmowy dotyczące redukcji długu), co pozwoli osiągnąć porozumienie, przedłużyć Grecji finansowanie pomocowe, utrzymać finansowanie dla banków i uniknąć Grexitu.

W scenariuszu trzecim, wierzyciele mogą zaakceptować jednostronne bankructwo Grecji, przy zgodzie na konferencję wierzycieli w sprawie restrukturyzacji długu, ale jednocześnie wymusić restrukturyzację banków – to pozwoliłoby utrzymać Grecję w strefie euro nawet w warunkach bankructwa jej rządu wobec wierzycieli zagranicznych.

- Moim zdaniem sztywne stanowisko obu stron sprawia, że w tym momencie Grexit jest zdecydowanie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Dzisiejsze i jutrzejsze rozmowy polityczne w UE powinny nieco rozjaśnić obraz - dodaje Ignacy Morawski.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trzy scenariusze po greckim "nie"