Trzy tendencje na rynkach walutowych

Na rynkach walutowych sierpień stał pod znakiem umocnienia dolara, związanego z eskalacją napięć handlowych i słabością gospodarek strefy euro i Chin.

Znaczną przecenę zanotował złoty, któremu zaszkodziły zwłaszcza obawy, że postanowienie TSUE w sprawie kredytów walutowych uderzy w krajowe banki. Czy rzeczywiście oczekiwane we wrześniu rozstrzygnięcie będzie takie straszne, jak je malują, czy może raczej inne czynniki będą dla złotego decydujące? O tym piszemy w najnowszym raporcie SpotDaty Research. Oto trzy wybrane sygnały i tendencje z ostatniego miesiąca.

1. Najgorszy miesiąc złotego od 2016 r.

Złoty zamknął sierpień największym od 33 miesięcy, 1,9-procentowym, osłabieniem do euro, ale już na początku września odrabiał straty. Wprawdzie większego wrażenia na inwestorach nie zrobiło ogłoszenie przez rząd projektu zbilansowanego budżetu, jednak indeks wyprzedzający koniunktury w przemyśle PMI, który od 10 miesięcy znajduje się w strefie spowolnienia, niespodziewanie odbił do 48,8 pkt. Na większe umocnienie złotego mogą nie pozwolić perspektywy pogłębienia spowolnienia w Europie, wojna handlowa, oczekiwanie na wyrok TSUE w sprawie umów kredytowych, a także zbyt gołębie podejście RPP, wybory i konflikt rządu z UE, oceniają eksperci.

2. Wojna handlowa pogrąża juana

Pośród eskalacji wojny handlowej juan w pięć tygodni stracił do dolara 4 proc. i jest najsłabszy od 2008 r. Ożywieniu w Chinach nie sprzyja wstrzymywanie się władz ze stymulacją (zapewne chcą zachować amunicję na wypadek pogłębienia tarć z USA), a prognozy

dla juana tną kolejne banki. Według ING skuteczną reakcją Pekinu na nowe cła byłyby nie cła odwetowe, ale usztywnienie się w negocjacjach i czarna lista spółek z USA. Wtedy Waszyngton mógłby ogłosić kolejne cła, jednak kosztem zawirowań rynkowych i dalszego umocnienia dolara do juana.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

3. Podwyżka stóp to zły pomysł

W lipcu RPP odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych, wynika z opublikowanych w sierpniu stenogramów. Jego autorzy, Kamil Zubelewicz i Eugeniusz Gatnar, wskazywali na groźbę dalszego wzrostu inflacji, zwyżki cen nieruchomości, oczekiwania przełożenia się stymulacji fiskalnej na ceny oraz brak pola do łagodzenia polityki w razie spowolnienia. Większość decydentów jest jednak za utrzymaniem w najbliższych kwartałach stóp bez zmian ze względu na ryzyko dalszego hamowania gospodarki. Zaostrzenie polityki to zły pomysł, bo presja inflacyjna to w dużej mierze efekt negatywnych szoków podażowych na rynku żywności, oceniali analitycy mBanku.

Artykuł powstał na podstawie jednego z 10 cyklicznych raportów centrum analiz SpotData, w których sygnalizujemy oraz analizujemy szanse i zagrożenia biznesowe. W skład SpotData Research wchodzą trzy moduły tematyczne: analizy makro, mapa ryzyka oraz monitoring branżowy. Teraz możesz subskrybować SpotData Research razem z „Pulsem Biznesu” w nowym pakiecie Premium+.

Więcej na: pb.pl/subskrypcja/premium-plus

Jeśli jesteś już czytelnikiem „PB” i chcesz wzbogacić swój pakiet o dostęp do cyklicznych raportów, wyślij wiadomość na adres prenumerata@pb.pl lub zadzwoń pod numer 22-333-98-32.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy