Trzy tendencje na rynkach walutowych

Na rynkach walutowych sierpień stał pod znakiem umocnienia dolara, związanego z eskalacją napięć handlowych i słabością gospodarek strefy euro i Chin.

Znaczną przecenę zanotował złoty, któremu zaszkodziły zwłaszcza obawy, że postanowienie TSUE w sprawie kredytów walutowych uderzy w krajowe banki. Czy rzeczywiście oczekiwane we wrześniu rozstrzygnięcie będzie takie straszne, jak je malują, czy może raczej inne czynniki będą dla złotego decydujące? O tym piszemy w najnowszym raporcie SpotDaty Research. Oto trzy wybrane sygnały i tendencje z ostatniego miesiąca.

1. Najgorszy miesiąc złotego od 2016 r.

Złoty zamknął sierpień największym od 33 miesięcy, 1,9-procentowym, osłabieniem do euro, ale już na początku września odrabiał straty. Wprawdzie większego wrażenia na inwestorach nie zrobiło ogłoszenie przez rząd projektu zbilansowanego budżetu, jednak indeks wyprzedzający koniunktury w przemyśle PMI, który od 10 miesięcy znajduje się w strefie spowolnienia, niespodziewanie odbił do 48,8 pkt. Na większe umocnienie złotego mogą nie pozwolić perspektywy pogłębienia spowolnienia w Europie, wojna handlowa, oczekiwanie na wyrok TSUE w sprawie umów kredytowych, a także zbyt gołębie podejście RPP, wybory i konflikt rządu z UE, oceniają eksperci.

2. Wojna handlowa pogrąża juana

Pośród eskalacji wojny handlowej juan w pięć tygodni stracił do dolara 4 proc. i jest najsłabszy od 2008 r. Ożywieniu w Chinach nie sprzyja wstrzymywanie się władz ze stymulacją (zapewne chcą zachować amunicję na wypadek pogłębienia tarć z USA), a prognozy

dla juana tną kolejne banki. Według ING skuteczną reakcją Pekinu na nowe cła byłyby nie cła odwetowe, ale usztywnienie się w negocjacjach i czarna lista spółek z USA. Wtedy Waszyngton mógłby ogłosić kolejne cła, jednak kosztem zawirowań rynkowych i dalszego umocnienia dolara do juana.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

3. Podwyżka stóp to zły pomysł

W lipcu RPP odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych, wynika z opublikowanych w sierpniu stenogramów. Jego autorzy, Kamil Zubelewicz i Eugeniusz Gatnar, wskazywali na groźbę dalszego wzrostu inflacji, zwyżki cen nieruchomości, oczekiwania przełożenia się stymulacji fiskalnej na ceny oraz brak pola do łagodzenia polityki w razie spowolnienia. Większość decydentów jest jednak za utrzymaniem w najbliższych kwartałach stóp bez zmian ze względu na ryzyko dalszego hamowania gospodarki. Zaostrzenie polityki to zły pomysł, bo presja inflacyjna to w dużej mierze efekt negatywnych szoków podażowych na rynku żywności, oceniali analitycy mBanku.

Artykuł powstał na podstawie jednego z 10 cyklicznych raportów centrum analiz SpotData, w których sygnalizujemy oraz analizujemy szanse i zagrożenia biznesowe. W skład SpotData Research wchodzą trzy moduły tematyczne: analizy makro, mapa ryzyka oraz monitoring branżowy. Teraz możesz subskrybować SpotData Research razem z „Pulsem Biznesu” w nowym pakiecie Premium+.

Więcej na: pb.pl/subskrypcja/premium-plus

Jeśli jesteś już czytelnikiem „PB” i chcesz wzbogacić swój pakiet o dostęp do cyklicznych raportów, wyślij wiadomość na adres prenumerata@pb.pl lub zadzwoń pod numer 22-333-98-32.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane