Trzy tendencje z rynków walutowych

Przedstawiamy listę wybranych tendencji z rynków walutowych z ostatniego miesiąca. 4,9-procentowe umocnienie wobec dolara wystarczyło w październiku złotemu do uzyskania miana jednego z najsilniejszych środków płatniczych w tym okresie.

Zakończony miesiąc przyniósł lub przynajmniej przybliżył przełom w kilku kluczowych dla inwestorów kwestiach, jak chociażby brexit. Zarysowały się tendencje, w ramach których waluty silnie związane z globalną koniunkturą, takie jak złoty, euro czy funt, zyskiwały na tle tych uważanych za bezpieczne schronienie, jak dolar. Co zdecyduje, czy te tendencje się utrwalą, czy przeminą tak szybko, jak się pojawiły? O tym piszemy w najnowszym raporcie SpotDaty Research.

1. Zwrot na dolarze wymaga potwierdzenia

Indeks dolara stracił w październiku 1,9 proc., co było dopiero jego drugim spadkiem od lutego. Bezpiecznej walucie amerykańskiej nie sprzyjała poprawa nastrojów na globalnych rynkach, napędzana korzystnymi doniesieniami dotyczącymi brexitu i wojen handlowych. Zawirowania polityczne przeniosły się za ocean (procedura impeachmentu), Fed obciął stopy już na trzecim posiedzeniu z rzędu, a USA są coraz mniej odporne na globalne spowolnienie. Według ośrodka TS Lombard siła dolara bije w zyski spółek bardziej niż podczas umocnienia z 2015 r., a bieżący szacunek wzrostu PKB GDPNow spadł do 1,675 pkt. Wiele instytucji wciąż prognozuje dalsze zwyżki dolara, a nawet te bardziej sceptyczne, jak BofAML, przyznają, że do zmiany tendencji brakuje bodźca w postaci trwałego ożywienia w Europie i na rynkach wschodzących.

2. Największy od 2016 r. rajd złotego

W październiku złoty zyskał do dolara 4,9 proc., najwięcej od 3,5 roku, co oznaczało także najlepszy po funcie wynik wśród 32 ważniejszych walut. Chociaż napływające dane makro wskazują na spowolnienie wzrostu, to silnie związany z globalną koniunkturą kurs złotego dźwignęły napływy kapitału do aktywów ryzykownych. Krajową walutę walnie wsparło zażegnanie ryzyka brexitu bez umowy (ze względu na znaczenie funduszy unijnych oraz transferów od Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii). Jednocześnie złotemu przestało ciążyć ryzyko związane z wyrokiem TSUE ws. kredytów frankowych, a stabilność stóp procentowych w warunkach łagodzenia polityki na świecie zwiększyła atrakcyjność Polski w oczach kapitału spekulacyjnego.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

3. W Argentynie wraca populizm

Nawet według oficjalnego kursu w październiku peso straciło do dolara 3,5 proc., najwięcej wśród 32 ważniejszych walut. Reformatorsko nastawiony prezydent M. Macri przegrał w wyborach z peronistą A. Fernandezem. Wzmożony popyt na dolary zmusił bank centralny do zaostrzenia kontroli walutowych. Gospodarcze plany zwycięzcy nie są jasne, a zaskakująco niewielka różnica w liczbie głosów może sprawić, że jego polityka będzie jeszcze bardziej populistyczna, niż obawiali się inwestorzy.

Artykuł powstał na podstawie jednego z 10 cyklicznych raportów centrum analiz SpotData, w których sygnalizujemy oraz analizujemy szanse i zagrożenia biznesowe. W skład SpotData Research wchodzą trzy moduły tematyczne: analizy makro, mapa ryzyka oraz monitoring branżowy. Teraz możesz subskrybować SpotData Research razem z „Pulsem Biznesu” w nowym pakiecie Premium+.

Więcej na: pb.pl/subskrypcja/premium-plus

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu