Trzy wakacyjne nowości

JAG
opublikowano: 28-06-2012, 00:00

Innowacyjna strategia, niski próg wejścia i wysoki udział papierów korporacyjnych w portfelu — to najnowsza oferta trzech instytucji.

Risk parity, czyli zrównoważenie klas ryzyka — tym równie enigmatycznym jak innowacyjnym na naszym rynku podejściem Raiffeisen Capital Management zachęca do kupowania jednostek funduszu Global Allocation Strategies Plus.

Zarządzający wyróżniają cztery klasy ryzyka (m.in. związane z inwestycjami w akcje i wahaniami kursów walut) i aktywnie nimi zarządzają, inwestując w surowce, akcje, obligacje i instrumenty pochodne. Obiecują, że fundusz ten będzie zarabiał ponad 10 proc. rocznie bez względu na warunki rynkowe — tyle bowiem zarabiał średniorocznie w euro od powstania w 2008 r. Na naszym rynku debiutuje jednak dopiero teraz.

Minimalna wpłata to równowartość 1 tys. EUR (4,25 tys. zł). Wynagrodzenie za zarządzanie to 1,8 proc. rocznie. Pod parasolem Idea FIO pojawił się z kolei nowy fundusz pieniężny skierowany do mniej zamożnych inwestorów — Idea Pieniężny. Czym się różni od swojego starszego brata — Idea Premium? Minimum 70 proc. aktywów będzie lokowane w polskie obligacje skarbowe.

W przeciwieństwie do Idea Premium, który takiego ograniczenia nie ma, nowy fundusz może inwestować w obligacje korporacyjne maksymalnie 30 proc. aktywów.

Próg wejścia do funduszu to 500 zł, podczas gdy minimalna wpłata do Idea Premium to równowartość 40 tys. EUR, czyli prawie 170 tys. zł. Przedstawiciele TFI liczą, że nowy produkt pozwoli chociaż w części zrekompensować odpływ klientów z flagowego funduszu po wpadce z obligacjami DSS.

Nowy produkt do oferty wprowadził też Pioneer Pekao TFI. Fundusz Stabilnego Inwestowania do 40 proc. aktywów lokować będzie w akcje, ale może mieć też pełny portfel obligacji, przy czym limit korporacyjnych jest dość wysoki, bo aż 50-procentowy.

Właśnie możliwość inwestowania w papiery dłużne firm odróżnia ten fundusz od istniejącego już dłuższy czas pod tym samym parasolem funduszu Pioneer Stabilnego Wzrostu. Wynagrodzenie za zarządzanie składa się z dwóch części: stałej wynoszącej 3,25 proc. oraz zmiennej, zależnej od wyników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu