TFI preferują fundusze zamknięte

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 28-06-2012, 00:00

W tym roku utworzono kilkadziesiąt funduszy, ale tylko 5 otwartych. Oferta została jednak powiększona o 33 subfundusze o różnych strategiach

Pierwsze sześć miesięcy tego roku przyniosło wiele zmian na rynku funduszy inwestycyjnych. Powstało wprawdzie tylko jedno nowe towarzystwo, ale utworzono 70 nowych funduszy. W grupie tej zdecydowaną przewagę mają fundusze zamknięte i zamknięte aktywów niepublicznych. Pierwszych jest 42, drugich 28. Powstały również dwa subfundusze zamknięte w ramach funduszu Kredyt Inkaso II.

Zobacz także

Popularna sekurytyzacja

Wśród inwestorów dużym powodzeniem cieszą się fundusze sekurytyzacyjne. Jednym z nich będzie zarządzało nowo powołane towarzystwo Kruk TFI, wchodzące w skład grupy kapitałowej Kruk. Do firmy windykacyjnej należą już od kilku lat dwa fundusze zamknięte Prokura i Prokulus. Zarządza nimi Copernicus Capital TFI, ponieważ Kruk TFI dostał zezwolenie na działalność dopiero w maju tego roku.

Prywatni inwestorzy doceniają również fundusze absolutnej stopy zwrotu i aktywnej alokacji. Utworzyły je Investor TFI i Altus TFI, który obstawia zarówno rynek polski, jak i zagraniczne. Na zmiany na rynku funduszy inwestycyjnych w dużym stopniu wpłynęła dekoniunktura giełdowa. Niektóre TFI ze względu na spadek aktywów zdecydowały się na połączenie wybranych subfunduszy, inne na ich likwidację.

Pierwszy wariant wybrało ING TFI. Na początku roku Subfundusz Środkowoeuropejski Sektorów Wzrostowych przejął Subfundusz Środkowoeuropejski Średnich i Małych Spółek. Kolejne połączenia nastąpiły w maju. Z rynku zniknął Subfundusz VIP Funduszy Akcji Rynków Wschodzących i VIP Zrównoważony Funduszy Globalnych. Allianz TFI zdecydowało się natomiast na zamknięcie funduszu Allianz Globalny SFIO, ponieważ jego aktywa spadły poniżej 2 mln zł.

Oznacza to, że z rynku znikną również dwa subfundusze: Allianz BRIC i Allianz Akcji Azji i Pacyfiku. Ich wyniki nie zachwycają. W ciągu ostatnich trzech miesięcy przed rozpoczęciem likwidacji pierwszy przyniósł posiadaczom jednostek 12,8 proc. straty, a drugi 6,4 proc. Wcześniej, bo w marcu, rozpoczął się podobny proces w przypadkusubfunduszy Allianz Akcji Rynków Wschodzących i Allianz Akcji Europejskich.

W pierwszym półroczu zakończyło swoją działalność 19 funduszy zamkniętych i zamkniętych aktywów niepublicznych w związku z określonym czasem ich trwania. Jedne już wykreślono z rejestru, inne są jeszcze likwidowane. W to miejsce powstają jednak nowe, również dostępne dla szerokiego grona inwestorów. Specjalizuje się w nich KBC TFI.

Perspektywa z perspektywą

Nie wszystkie TFI boją się jednak rozwoju sytuacji na rynku. BNP Paribas utworzył nawet fundusz sektorowy, którego benchmarkiem jest WIG. W portfelu funduszu znajdują się, zdaniem zarządzających, trzy najlepsze branże. Każda z nich jest reprezentowana przez sześć spółek.

Strategia ta, wcześniej stosowana tylko w ramach zarządzania indywidualnym portfelem papierów wartościowych, przyniosła w ciągu ostatniego miesiąca 7,6 proc. zysku. BNP Paribas docenił też rynek długu korporacyjnego i utworzył subfundusz Komercyjnych Papierów Dłużnych.

ING TFI pokusiło się natomiast na utworzenie sześciu funduszy w ramach nowego funduszu ING Perspektywa. Towarzystwo zachęca do systematycznego oszczędzania na przyszłość. Klient musi tylko zadecydować, w którym roku zamierza wyjść z programu.

W zamian dostanie jeden z sześciu modelowych portfeli, odpowiadający wybranemu horyzontowi inwestycyjnemu. W skład długiego wchodzą przede wszystkim fundusze akcyjne, ale wraz z upływem czasu ich udział będzie automatycznie ograniczany. To zasada life cycle, czyli cyklu życia. Wadą programu są koszty, mimo że niższe niż w przypadku polis inwestycyjnych, zaletą odgórne ograniczanie ryzyka.

Pomysł podchwyciło PKO TFI, które w czerwcu utworzyło cztery subfundusze w ramach funduszu PKO Zabezpieczenia Emerytalnego. Ich przewagą nad konkurencją jest brak opłat manipulacyjnych. To największe nowości na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu