Trzydziestu rządzi prawie połową rynku

MPR
opublikowano: 06-02-2008, 00:00

Na polskim rynku konsultingu działa ponad 300 firm, a jego wartość od kilku lat utrzymuje się na stałym poziomie miliarda złotych.

Na polskim rynku konsultingu działa ponad 300 firm, a jego wartość od kilku lat utrzymuje się na stałym poziomie miliarda złotych.

Według danych firmy badawczej DiS, która stale monitoruje ponad 1,5 tys. firm z branży informatycznej, tylko 10 proc. z 300 firm konsultingowych może uważać się za specjalistów w swojej dziedzinie — to te, które z konsultingu czerpią ponad 40 proc. swoich przychodów. Eksperci DiS dowodzą, że choć wartość rynku pozostaje taka sama, to zmienia się on jakościowo.

Wzrost stabilny

Oceniając działanie 300 firm przyznających się do działań konsultingowych, DiS szacuje, że wartość rynku w 2006 r. wyniosła 1,03 mld zł i w porównaniu z rokiem 2005 wzrosła o 6,9 proc. Prognozy na kilka najbliższych lat zakładają wzrost o niskiej, kilkuprocentowej dynamice — znacznie niższy niż wzrost całego rynku informatycznego, którego tempo szacuje się na kilkanaście procent. Największe wzrosty pojawią się w obszarze doradztwa aplikacyjnego i konsultacji technologicznych, a tacy integratorzy, jak Comarch, Asseco czy ABG-Spin utrzymają dobrą pozycję — klienci domagają się już nie tylko usług integratorskich, ale także konsultingowych.

Szczęśliwa ósemka

Do istniejących kategorii usług konsultingowych dołączyły nowe. W ocenach DiS na rynku najpopularniejsze są konsultacje w ośmiu zakresach: strategii IT, analizy wymagań, organizacji i modelowania, audyty systemów IT, zarządzanie przedsięwzięciami, doradztwo technologiczne, doradztwo aplikacyjne i zarządzanie wiedzą. Wiele istotnych dla rynku firm świadczy jednak także usługi doradztwa pozainformatycznego. Dzieje się tak np. gdy przy wdrażaniu aparatury przemysłowej ta sama firma przeprowadza testy oprogramowania sterującego. DIS przewiduje, że coraz większa konkurencja na rynku przyczyni się do zawężania obszarów, w których specjalizują się gracze.

30

Tyle polskich firm informatycznych spośród 300 obecnych na rynku czerpie ponad 40 proc. przychodów z usług konsultingowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MPR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Trzydziestu rządzi prawie połową rynku