Trzynastka nie okazała się pechowa

opublikowano: 13-02-2018, 22:00

Styczeń był trzynastym z rzędu miesiącem z dodatnim bilansem sprzedaży rodzimych funduszy, oferowanych szerokiemu gronu klientów.

Pierwszy miesiąc 2018 r. był pod względem salda wpłat i wypłat (2,3 mld zł) najlepszym okresem od listopada 2013 r., wynika z danych firmy Analizy Online. W sumie przez ostatnich trzynaście miesięcy portfele funduszy powiększyły się dzięki decyzjom klientów o 19,5 mld zł netto. Większość gotówki niezmiennie trafia do funduszy gotówkowych i pieniężnych, a więc teoretycznie najmniej ryzykownych. Tu saldo wyniosło w styczniu 1,4 mld zł — najwięcej od styczna 2008 r., a aż 400 mln zł zasiliło PKO Skarbowy.

„Kapitał pozyskiwany jest dzięki programowi inwestycyjnemu PKO Akcjomat, w ramach którego środki w pierwszej kolejności wpłacane są właśnie do tego funduszu” — zwracają uwagę specjaliści z Analiz Online. Na fali hossy wzrosło też zainteresowanie funduszami akcyjnymi. Do produktów skupiających się na papierach udziałowych trafiło 345 mln zł netto, z czego najwięcej do rozwiązań skupiających się na rynkach zagranicznych (210 mln zł), ale swoje zgarnęli też zarządzający funduszami akcji małych i średnich spółek. W styczniu wpłacono do nich 130 mln zł netto.

„Pozycję lidera pod względem bilansu sprzedaży od trzech miesięcy utrzymuje Arka BZ WBK Akcji Małych i Średnich Spółek, do którego w pierwszym miesiącu roku wpłacono prawie 60 mln zł netto. To najmłodszy fundusz w grupie i jedno z najnowszych rozwiązań w ofercie BZ WBK TFI” — wynika z raportu.

Łączne napływy do pośrednich kategorii (stabilnego wzrostu, zrównoważonych i innych mieszanych) utrzymują się na plusie (300 mln zł) już od grudnia 2016 r. i prawdopodobnie przejmują część pieniędzy umarzanych z funduszy absolutnej stopy zwrotu, uważa Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM. Z tej ostatniej grupy funduszy wycofano 188 mln zł netto i był to już ósmy z ostatnich dziewięciu miesiąc z ujemnym bilansem sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu