Czytasz dzięki

TSMC może zainwestować 12 mld USD w fabrykę chipów w USA

opublikowano: 15-05-2020, 08:02

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. może zbudować za 12 mld fabrykę chipów w Arizonie. Spełnił by w ten sposób oczekiwania rządu USA, który chce wzmocnienia produkcji w sektorze zaawansowanych technologii w kraju.

TSMC ogłosił w piątek zamiar budowy fabryki w Arizonie w 2021 roku. Zakończenie planowane jest na 2024 rok. Ostateczną decyzję ma podjąć jeszcze rada nadzorcza spółki. Może mieć na nią wpływ to, co zaoferuje TSMC rząd USA.

Największy na świecie i najbardziej zaawansowany dostawca chipów dla innych spółek, m.in. Apple, czy Huawei, produkuje je głównie w zakładach na Tajwanie.

Analitycy zwracają uwagę, że fabryka w USA nie będzie oznaczała dużej zmiany dla całej branży. Po uruchomieniu będzie produkowała 20 tys. plastrów krzemowych miesięcznie. Tajwańskie fabryki TSMC mogą produkować setki tysięcy plastrów w tym samym czasie. Do tego fabryka w Arizonie będzie korzystać z technologii 5 nanometrów w produkcji chipów, która obecnie jest standardem. W momencie otwarcia fabryki w USA może być już stara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane