Tsunami chroni rozrzutnych

Mira Wszelaka
07-01-2005, 00:00

Komisja Europejska nie zamierza karać za przekroczenie deficytu krajów, które wspomogą finansowo ofiary tsunami.

Bruksela chce nagradzać hojność Europejczyków, którzy okażą solidarność z ofiarami tragedii w południowo-wschodniej Azji. W zamian za przekazanie środków finansowych dla krajów dotkniętych tsunami Komisja Europejska nie będzie karała państw przekraczających dopuszczalny pułap deficytu budżetowego.

— Komisja będzie traktowała taką pomoc jako wyjątek — potwierdza Amelia Torres, rzecznik Joaquina Almunii, komisarza ds. monetarnych.

Ciekawe, że powyższa deklaracja pojawiła się dzień po przekazaniu przez Berlin 500 mln EUR dla ofiar tsunami. W ten sposób Niemcy mogą po raz czwarty przekroczyć pułap 3 proc. deficytu budżetowego, łamiąc pakt o stabilizacji i rozwoju i nie ponosząc za to kary. Mniejsze kraje strefy euro są zaniepokojone taką praktyką i ostrzegają, że ponowne złamanie paktu przez Niemcy może doprowadzić do poważnych reperkusji w innych państwach. Larum podnieśli też zasiadający w Parlamencie Europejskim liberałowie. Ta trzecia co do wielkości partia chce pozwać Komisję Europejską przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Z takim zamiarem nosi się już od kilku tygodni, kiedy Joaquin Almunia ogłosił, że komisja nie ukarze Niemiec i Francji za przekroczenie deficytu.

— Almunia uległ presji rządów tych państw. To skandal. Komisja powinna stać na straży przestrzegania traktatów — mówi Silvana Koch-Merin, lider niemieckich liberałów.

Teraz oburzone ugrupowanie intensywnie szuka poparcia wśród pozostałych partii w Parlamencie Europejskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Tsunami chroni rozrzutnych