TU ucieszyły się z decyzji prezydenta

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 19-09-2001, 00:00

TU ucieszyły się z decyzji prezydenta

Decyzja prezydenta o zawetowaniu pakietu ustaw ubezpieczeniowych ucieszyła większość towarzystw.

— Ta ustawa była sprzeczna z duchem rozwoju rynku ubezpieczeniowego — twierdzi prezes jednej z niedużych spółek.

Jego opinie podziela wielu przedstawicieli rynku. Nie podobały im się zwłaszcza zapisy rozszerzające kontrolę nadzoru nad działaniem i powstawaniem zarządów towarzystw, obowiązek znajomości języka polskiego przez prezesa i jednego członka zarządu, zapisy dotyczące pośrednictwa utrudniające wprowadzenie bancassurance.

— Ustawa obciążała spółki dodatkowymi kosztami — dodaje przedstawiciel innego towarzystwa.

Małe firmy uważały dodatkowo, że ustawy nie pozwalały na szybki rozwój nowych kanałów dystrybucji i przez to konserwowały dotychczasowy stan rynku, na którym dominuje PZU.

Pakiet ustaw wzbudzał od początku wiele kontrowersji. Jego kształt był wynikiem kompromisu między stanowiskami podzielonych na różne grupy towarzystw, Polskiej Izby Ubezpieczeń, Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń, Rzecznika Ubezpieczonych oraz pośredników i brokerów. W rezultacie powstało nie najlepsze prawo i rynek ubezpieczeniowy odetchnął, gdy trafiło do kosza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TU ucieszyły się z decyzji prezydenta