Tuczno wyda na inwestycje 1,6 mln zł

Marek Loos
22-12-2000, 00:00

Tuczno wyda na inwestycje 1,6 mln zł

Projekt przyszłorocznego budżetu Miasta i Gminy Tuczno zakłada dochody wysokości 6,9 mln zł, a wydatki na poziomie 6,6 mln zł. Z tej sumy na inwestycje rada gminy planuje przeznaczyć około 1,6 mln zł.

Zdaniem przedstawicieli samorządu Tuczna przyszłoroczny budżet gminy będzie trudny.

— Zapowiada się, że jedyną inwestycją w gminie będzie budowa kopalni żwiru w Rzeczycy. Jeżeli dojdzie ona do skutku, to z tytułu samej sprzedaży działki, do budżetu gminy powinno wpłynąć 600 tys. zł — mówi Eugeniusz Saryczew, burmistrz Tuczna.

Co roku z podatków płaconych przez właściciela kopalni ma wpływać do budżetu od 400 tys. zł do 600 tys. zł.

— Oprócz pieniędzy do gminnego budżetu, eksploatacja kopalni żwiru da pracę 60 mieszkańcom gminy — twierdzi Eugeniusz Saryczew.

Jednak wokół budowy żwirowni narósł w gminie spór, czy ta inwestycja nie wpłynie niekorzystnie na stan środowiska naturalnego. Doszło nawet do tego, że grupa mieszkańców zebrała niezbędną liczbę podpisów pod referendum dotyczącym odwołania obecnie urzędującego samorządu. Głosowanie ma się odbyć 14 stycznia 2001 roku.

Największym obciążeniem dla budżetu samorządowego w Tucznie są wydatki oświatowe.

— Na bieżące utrzymanie szkół musimy w kończącym się roku wydać 400 tys. zł, a w przyszłym roku — 670 tys. zł. Sytuację w tej dziedzinie oceniam jako zapaść finansową, spowodowaną wejściem w życie nowej Karty Nauczyciela. Nie tylko my, ale również inne samorządy nie mają pieniędzy na finansowanie szkół — tłumaczy Eugeniusz Saryczew.

Mimo to gmina w przyszłym roku będzie kontynuowała budowę gimnazjum w Tucznie. Inwestycja pochłonie 400 tys. zł.

— Ta kwota jest przynajmniej o połowę za mała jak na potrzeby dokończenia budowy gimnazjum. Dlatego termin realizacji inwestycji został przesunięty na 2002 rok. W kończącym się roku wydaliśmy z budżetu na budowę szkoły 8 mln zł — mówi Eugeniusz Saryczew.

W 2001 r. 1,1 mln zł gmina przeznaczy na rozbudowę sieci kanalizacyjnej. Z tej sumy aż 1 mln zł będzie pochodził z dotacji NFOŚ. Samorząd Tuczna jest w stanie z gminnego budżetu przeznaczyć na tę inwestycję jedynie 100 tys. zł. W przyszłym roku samorząd zamierza również wydać 100 tys. zł na komputeryzację urzędu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Tuczno wyda na inwestycje 1,6 mln zł