Tunel ruszy z poślizgiem

Krzysztof Kluska
opublikowano: 23-10-2002, 00:00

Dopiero w połowie grudnia zostać oddany do użytku tunel Wisłostrady. Inwestycja warta ponad 180 mln zł będzie gotowa kilkanaście dni później niż planowano.

Dobiega końca budowa kolejnego etapu Trasy Świętokrzyskiej. Według Stanisława Pajchela, dyrektora ds. rozwoju w firmie ZBM Inwestor Zastępczy, która pełni nadzór inwestorski nad całym przedsięwzięciem, otwarcie tunelu Wisłostrady powinno nastąpić w połowie grudnia.

— Wstępnie planowaliśmy otwarcie tunelu dla ruchu do końca listopada, jednak w trakcie budowy okazało się, że zakres prac się zwiększył. Wszystko jest jednak kwestią uzgodnień między inwestorem i wykonawcą, czyli spółką Hydrobudowa 6 — mówi Stanisław Pajchel.

Zdaniem przedstawiciele ZBM IZ, obecnie największym problemem jest zmiana organizacji ruchu w obrębie tunelu.

— Wspólnie z Zarządem Dróg Miejskich pracujemy nad planami organizacji ruchu. Problem jest o tyle istoty, że po oddaniu do użytku tunelu nie będzie możliwości wjazdu z Wisłostrady na most Świętokrzyski — informuje Stanisław Pajchel.

Nakłady związane z organizacją ruchu to około 1,5 mln zł.

— Pieniądze na ten cel są zabezpieczone w ramach ogólnego budżetu inwestycji — dodaje dyrektor Pajchel.

Warszawski tunel jest pierwszą tego typu inwestycją w Polsce i jako pierwszy może posiadać system organizacji ruchu.

— W tunelu można zainstalować na przykład system zarządzania ruchem Cezar, który ma być wdrażany w mieście — informuje Stanisław Pajchel.

Koszt zainstalowania takiego systemy który będzie monitorował ruch i wszystkie systemy bezpieczeństwa oraz w razie awarii będzie mógł zarządzać przepływem pojazdów w tunelu szacuje się na 7 mln zł. Pieniądze te musiałby jednak wyłożyć stołeczny ZDM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kluska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Tunel ruszy z poślizgiem