Turcja chce wybudować nowy kanał by odciążyć Bosfor

DI, PAP
27-04-2011, 13:22

Turcja ma zamiar zbudować nową drogę wodną łączącą Morze Czarne i Morze Marmara, aby tym sposobem odciążyć zatłoczoną cieśninę Bosfor - poinformował w środę turecki premier Recep Tayyip Erdogan.

Szef rządu powiedział w telewizji, że nowy Kanał Stambulski będzie miał długość 40-45 km, głębokość 25 metrów i będzie jednym z największych projektów wieku, który - jak to ujął Erdogan - "pozostawi w cieniu kanały Sueski i Panamski".


Wstępne badania związane z budową nowego szlaku wodnego mają się rozpocząć po wyborach parlamentarnych, które odbędą się w Turcji w czerwcu.

Premier Erdogan nie podał dokładnej lokalizacji nowego kanału, ani też szacunkowych kosztów tego przedsięwzięcia. Poinformował jedynie, że projekt zostanie zakończony przed rokiem 2023, gdy Turcja będzie świętować 100-lecie proklamowania republiki.
Turcja chce wybudować nowy kanał by odciążyć BosforTurcja chce wybudować nowy kanał by odciążyć Bosfor

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Turcja chce wybudować nowy kanał by odciążyć Bosfor