Turcja podniesie płacę minimalną o 22 proc.

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 28-12-2020, 12:33

Płaca minimalna Turcji wzrośnie o 22 proc. Od stycznia 2021 roku będzie wynosić 2826 lirów (377 USD).

Według badania przeprowadzonego przez federację pracowników DISK, ok. 50 proc. wszystkich zatrudnionych osiąga miesięczne dochody na poziomie płacy minimalnej lub zbliżonym do minimalnej.

Kwota podwyżki nie jest zadowalająca dla organizacji. „Zażądaliśmy pensji minimalnej na poziomie 3800 lirów. Zaproponowana przez rząd kwota jest nie do przyjęcia” - powiedziała szefowa DISK Arzu Cerkezoglu. Podobnego zdania są przedstawiciele innej federacji, która reprezentowała pracowników podczas negocjacji płacowych, Turk-Is.

Mike Harris, założyciel londyńskiej firmy konsultingowej Cribstone Strategic Macro, zauważa, że każda podwyżka płacy minimalnej powyżej 20 proc. będzie dużym wyzwaniem dla tureckiego banku centralnego w związku z rosnącą inflacją.

Ceny konsumenckie wzrosły w listopadzie o 14 proc. w stosunku rocznym. Analitycy prognozują kontynuację tego trendu również w grudniu. Według banku centralnego, wskaźnik inflacji na koniec roku wyniesie 12,1 proc. To ponad dwukrotnie więcej niż zakładano w pierwotnych szacunkach na 2020 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane