Turcja ściga szefa giełdy kryptowalut, która mogła stracić 2 mld USD

opublikowano: 23-04-2021, 15:19

Władze Turcji rozpoczęły poszukania poza krajem Faruka Fatiha Ozera, szefa Thodex, jednej z największych w kraju giełd kryptowalut. Uciekł z Turcji kiedy przestała wypłacać pieniądze klientom.

Turecka policja zatrzymała jak dotąd w tej sprawie 62 osoby. 16 nadal jest poszukiwanych. Miejscowe media twierdzą, że straty ok,. 390 tys. inwestorów mogą wynosić nawet równowartość 2 mld USD.

27-letni Ozer, który nie ujawnił miejsca swojego pobytu, zaprzeczył tym doniesieniom. Według szefa Thodex, liczba klientów wynosi ok. 30 tys. i niższa jest poniesiona przez nich strata. Obiecał zwrócić pieniądze inwestorom i zapowiedział, że wróci do Turcji i odda się w ręce wymiaru sprawiedliwości.

Thodex korzystał z tego, że Turcy masowo inwestowali w kryptowalutę uciekając przed słabnącą lirą i wysoką inflacją, która w marcu przekraczała 16 proc. Tydzień temu wartość transakcji na tureckich giełdach kryptowalut wynosiła 1,2 mld USD i była trzykrotnie większa niż tydzień wcześniej. Średnie dzienne obroty na tureckim rynku akcji to 3,1 mld USD.

W marcu Thodex rozpoczął kampanię mającą zwiększyć liczbę jego klientów rozdając za darmo dogecoiny tym, którzy zaczną korzystać z usług giełdy. Na swojej stronie internetowej informował, że rozdał 4 mln dogecoinów. W mediach społecznościowych Turcy skarżyli się jednak, że nie dostali ich, jak im obiecano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane