Turcja zmierza do kryzysu walutowego

opublikowano: 23-05-2018, 14:10
aktualizacja: 23-05-2018, 14:15

W środę turecka lira zanotowała największy spadek wartości od prawie dekady. To skutek coraz mniejszego przekonania, że bank centralny zdecyduje się na interwencję.

W środę lira słabła nawet o 5,2 proc. wobec dolara. Obecnie jej wartość spada o 4,9 proc. i za dolara trzeba zapłacić 4,90 TRY.

Notowania USD/TRY we wtorek i środę
Zobacz więcej

Notowania USD/TRY we wtorek i środę

Cristian Maggio, szef strategii rynków wschodzących w TD Securities w Londynie uważa, że bank centralny powinien podwyższyć stopy procentowe „natychmiast”.

- Nie ma granicy, jak daleko może to pójść, bo zaczyna to się przekształcać w kryzys walutowy – powiedział.

Ostrzegł, że w końcu Turcy także zaczną sprzedawać i dojdzie do „totalnego załamania zaufania”.

W maju były jak dotąd tylko trzy dni kiedy lira nie słabła. Oznacza to, że może być to dla tureckiej waluty najgorszy miesiąc od dekady. Lirze szkodziło wcześniej umocnienie dolara, zwiększenie deficytu obrotów bieżących kraju, a także niechęć banku centralnego do działania. Ostatnim czynnikiem przeceny liry była wypowiedź Recepa Tayyipa Erdogana o zamiarze wzięcia przez niego większej kontroli nad gospodarką i polityką monetarną po wyborach w czerwcu.

Od początku maja lira osłabła o 17 proc. wobec dolara. Podobnej przeceny doświadczyło argentyńskie peso, ale bank centralny tego kraju zdecydował się podwyższyć stopę procentową do 40 proc. w celu wsparcia krajowej waluty.

Borsa Istanbul, operator tureckiej giełdy ogłosił, że nie ma danych uzasadniających tak dużą deprecjację liry. Tłumaczy ją działaniem spekulantów, którzy chcą osiągnąć negatywny obraz tureckiej gospodarki.

- Wykładnicze zmiany kursu liry są oczywistym symptomem kryzysu walutowego – powiedział Ulrich Leuchtmann, analityk Commerzbanku. – Oczywiście rząd odmawia potwierdzenia faktów w tym momencie kryzysu. Tak zwykle się dzieje podczas takiego kryzysu – dodał.

Główny indeks giełdy w Stambule spada o 1,2 proc., a rentowność obligacji dolarowych Turcji z terminem wykupu w 2028 roku wzrosła o 5 pkt. bazowych do 7,37 proc.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Turcja zmierza do kryzysu walutowego